Polski prezydent znieważony. Andrzej Duda niechciany na pożegnaniu z Obamą w Berlinie

Polski prezydent znieważony. Andrzej Duda niechciany na pożegnaniu z Obamą w Berlinie Źródło: fot. wikimedia.org/Katarzyna Czerwińska/Ralf Roletschek/Pete Souza

Ustępujący prezydent Stanów Zjednoczonych odwiedzał w listopadzie stolice starego kontynentu. Na zakończenie wizyty Barack Obama spotkał się w Berlinie z przywódcami państw europejskich, na liście gości zabrakło Andrzeja Dudy.

Na spotkaniu w urzędzie kanclerskim w Berlinie obecna była brytyjska premier Theresa May, prezydent francji Francois Hollande, szef włoskiego rządu Matteo Renzi i szef hiszpańskiego Mariano Rajoy.

Podczas spotkania rozmawiano o relacjach z Rosją, walce z islamskim terroryzmem i sytuacji w Syrii. Po zakończonym spotkaniu Barack Obama udał się do Peru. Tam weźmie udział w szczycie państw Wspólnoty Gospodaczej Azji i Pacyfiku.

Według szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego nieobecność polskiego prezydenta nie stanowi problemu. Waszczykowski tłumaczy, że Obama odwiedził Polskę w lipcu, więc nie było potrzeby ponownego spotkania.

Tam [podczas szczytu NATO - przyp. red.] odbyły się bilateralne spotkania Obamy z prezydentem Andrzejem Dudą. Sam rozmawiałem z sekretarzem stanu Johnem Kerrym. Wiedzieliśmy, że dla Obamy to będzie pożegnalna wizyta w Polsce - komentował sytuacje szef dyplomacji.

Innego zdania są eksperci, którzy twierdzą, że brak Andrzeja Dudy na spotkaniu pożegnalnym może oznaczać osłabienie pozycji Polski na arenie międzynarodowej.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :
wk źródło: tvn24.pl
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News