Wszyscy się mylili co do najpopularniejszej wigilijnej potrawy! Uważajcie na zdrowie

Wszyscy się mylili co do najpopularniejszej wigilijnej potrawy! Uważajcie na zdrowie Źródło: fot.wikipedia.com

Potrawy wigilijne już niebawem opanują nasze polskie, wigilijne stoły. Pyszne dania, które stanowią o długoletniej, wiekowej wręcz tradycji kryją jednak jedną, całkowicie przerażającą tajemnicę. Okazuje się, że jedno z dań może być bardzo szkodliwe dla ludzkiego zdrowia.

Potrawy wigilijne towarzyszą każdemu Polakowi od lat najmłodszych. Barszcz z uszkami, pierogi z grzybami, czy karp są obecne w naszej kulturze od wielu dziesiątek lat. Niestety, ale miłośnicy tradycyjnej ryby muszą na siebie uważać. Jeden z największych autorytetów w sprawach rybołówstwa alarmuje: mięso karpia może być trujące.

Potrawy wigilijne szkodliwe? Karp nie jest zdrowy

Przed spożywaniem karpia ostrzega lekarz weterynarii Piotr Korzeniowski. W rozmowie z gazetą.pl czołowy specjalista od rybołówstwa wyznał, że karpie mogą być szkodliwe. Wszystko przez czynniki stresogenne, jakim poddawane jest zwierze przed trafieniem na wigilijny stół. - Ryby cierpią tak samo, jak inne zwierzęta, są przy tym bardzo mądre. Mają inaczej zbudowany mózg niż człowiek, ale potrafią się uczyć i są bardzo wrażliwe na bodźce pochodzące z otoczenia. Są przy tym niebywale podatne na stres. Ryby mają podobny mechanizm stresu jak pozostałe kręgowce. [...] Nie jest naturalną rzeczą wyłowienie ryby ze stawu, w którym się wychowała, do balii, gdzie leży jedna na drugiej i do tego się dusi. Ludziom wydaje się, że taka świeża ryba jest zdrowa. Nic bardziej mylnego. Z powodu stresu ma w organizmie bardzo wysoki poziom kortyzolu, do tego zespół niedotlenienia, a poranioną skórę atakują bakterie. Mięso z takiej udręczonej ryby nie jest niczym zdrowym - ostrzega weterynarz.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jaka jest alternatywa dla ryby?

W wywiadzie weterynarz przyznał, że istnieją w sklepach odpowiednie alternatywy dla wszystkich miłośników smaku tradycyjnej potrawy. - Nie widzę powodu, dla którego ludzie nie mieliby kupować np. gotowych filetów z karpia. Nie wiem, dlaczego tylko ten biedny karp ma być dręczony, a cała reszta ryb leży już na lodzie przygotowana do zakupu. Oczywiście musimy pamiętać, że przemysłowe pozyskiwanie innych ryb również jest obarczone czynnościami o znamionach okrucieństwa. Taka jest cena jedzenia mięsa - powiedział Piotr Korzeniowski. Bez wątpienia, taki stan rzeczy może dziwić polskich konsumentów, którzy nie mają prawa być świadomi, że mięso ryby psuje się od jej stresu. Czy apel weterynarza dotrze do miłośników tradycyjnych świąt i karp zniknie z polskich stołów?ZOBACZ TAKŻE:
  1. Masz taki kredyt? Rząd cię zniszczy!
  2. To koniec banku BGŻ BNP Paribas jaki znamy. Klienci mocno się zdziwią
  3. Biedronki w panice wycofują te produkty! Możecie się zatruć groźną bakterią
  4. Jestem brzydka. Wyznanie Hani: „Mój chłopak uważa, że jestem brzydka. Powiedział tak swojemu ojcu”
  5. Znaki zodiaku, które mają najlepsze maniery. Potrafisz się dobrze zachować?
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News