W ostatnim czasie pogoda nie rozpieszcza i da się odczuć, że zima zbliża się wielkimi krokami. Dzisiaj potężny żywioł uderzy w Europę. Kto powinien obawiać się jego skutków?

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii obawiają się najgorszego. Tamtejsze Biuro Meteorologiczne wydało ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi na dziś i jutro.

Wiatr do 130 km/h

Wydane ostrzeżenia obowiązują od dzisiaj i prawdopodobnie rozszerzą zasięg do niedzieli. Tereny, które objęto ostrzeżeniem to: Hebrydy, Orkady oraz Szkocja od miejscowości Oban aż po Aberdeen.

Wspomniany żywioł znajduje się już u brzegów Wielkiej Brytanii i niebawem może uderzyć z prędkością wiatru do 130 km/h. Sztorm Karolina, bo tak go nazwano, może przynieść naprawdę wiele szkód. Dla bezpieczeństwa odwołano część połączeń kolejowych i ewakuowano pracowników jednej z platform wiertniczych.

– Możliwe są zniszczenia budynków, należy też wystrzegać się porwanych przez wiatr odłamków i niebezpiecznych przedmiotów – czytamy w ostrzeżeniu.

ZOBACZ TAKŻE: Tak źle jeszcze nie było! Niszczycielski kataklizm nad Polską

Brak prądu i utrudnienia drogowe

Eksperci mówią, że sztorm Karolina może przynieść wiele utrudnień drogowych i opóźnień komunikacyjnych kolei oraz samolotów, a także może oznaczać przerwy w dostawie prądu i znacznie wydłużyć podróż do innych regionów Wielkiej Brytanii.

Najsilniejszy wiatr dotrze na północny zachód Szkocji wcześnie w czwartek, po czym przejdzie na północny wschód oraz na Orkady w godzinach popołudniowych. W czwartek pod wieczór wiatr nieco osłabnie na zachodzie, ale to na tę chwilę przewidywane jest gwałtowne nasilenie się wiatru na wyspach – ostrzega Steve Ramsdale, główny meteorolog Met Office.

ZOBACZ TAKŻE: Ksawery uderzył już w Polskę! To prawdziwy kataklizm (zdjęcia)

...

Zobacz również

10 POTĘŻNYCH kataklizmów, które wstrząsnęły ludzkością

Te katastrofy wstrząsnęły całą Polską!