Potężny cios Rosji w Polskę! Nasza gospodarka mocno ucierpi

Potężny cios Rosji w Polskę! Nasza gospodarka mocno ucierpi Źródło:

Nasz wschodni sąsiad po raz kolejny uderza w polską gospodarkę. Po embargu na jabłka i szeregu innych towarów, Kreml po raz kolejny godzi w nasze interesy. Na najnowszej decyzji Rosji ucierpią także inne kraje, które utrzymują z nią relacje handlowe. 

Rosja rozszerzyła spożywcze embargo i zakazała wwozu żywej trzody chlewnej i podrobów m in. z UE, USA i Kanady. Postanowienie dotyczące embarga zostało opublikowane na stronie rosyjskiego gabinetu ministrów. - Do listy produktów rolniczych, surowców i produktów spożywczych, których wwóz do Rosji jest zakazany, włączono żywe świnie oraz osobną kategorię podrobów i tłuszczów zwierząt hodowlanych. Wprowadzone ograniczenie na wwóz tych produktów nie wpłynie na zaspokojenie wewnętrznych potrzeb Rosji - głosi oficjalny komentarz zamieszczony pod opublikowanym dokumentem.

Embargo wbrew WTO

Zakaz obejmuje m. in. żywe świnie (z wyłączeniem świń rasowych), podroby bydlęce, wieprzowe, owiec, kóz, koni, świński tłuszcz oraz smalec stearynowy. Rosja wprowadziła go mimo sierpniowego wyroku arbitrów Światowej Organizacji Handlu, że ta decyzja koliduje z porozumieniem w sprawie stosowania środków sanitarnych i fitosanitarnych WTO. Światowa Organizacja Handlu odrzuciła również apelację Rosji od orzeczenia WTO uznającego za nielegalne rosyjskie embargo. Za pretekst do wprowadzenia zakazu handlu Rosja uznała epidemię afrykańskiego pomoru świń. WTO uznało jednak, że embargiem objęte zostały także obszary, na których ogniska chorobowe nie występowały. Eksperci Światowej Organizacji Handlu stwierdzili również, że środki sanitarne wprowadzone przez Rosję nie były oparte na adekwatnej ocenie ryzyka dla życia i zdrowia ludzi lub zwierząt.  
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News