Potężne narzędzie manipulacji. Teorie spiskowe, które okazały się prawdą

Potężne narzędzie manipulacji. Teorie spiskowe, które okazały się prawdą Źródło: Źródło: Wikimedia Commons

W każdej epoce, w każdym społeczeństwie powstają teorie spiskowe, które są w różny sposób rozsiewane. Zyskują wielu zwolenników, zapewne porównywalnie wielu, co przeciwników. O wielu z nich mówi się ironicznie, dając jako przykład głupoty ludzi, którzy w takie rzeczy wierzą. A potem okazuje się, jak wiele z nich było prawdziwych.

Wszyscy z pewnością słyszeli o aferze Watergate. Urzędujący prezydent Nixon, aby zapewnić sobie reelekcję, był gotów łamać prawo, podsłuchiwać przeciwników, kompromitować demokratów. Na samym początku wszystkie rewelacje, prezentowane przez "Washington Post" traktowane były właśnie jak spiskowa teoria dziejów, która nie ma żadnego pokrycia w rzeczywistości. Prezydent Nixon, zrzekając się funkcji prezydenta USA, potwierdził wszystkie fakty ostatecznie.

Przykład wydawać się może nieadekwatny, bo wszakże wszyscy wiemy, że afera Watergate była faktem. Jednak nie wszyscy tak myśleli w 1972, czy nawet 1973 roku. Ale jeszcze do połowy XX wieku mało kto wierzył w duże, zorganizowane grupy przestępcze mające przełożenie na władzę. Dziś nazywamy je mafiami.

Inną teorią, w którą nikt nie wierzył, była operacja "Paperclip", której celem było sprowadzenie nazistowskich naukowców do Ameryki, nadanie im nowych tożsamości, udzielenie ochrony w zamian za ich pracę na rzecz Stanów Zjednoczonych. Wielu z nich pracowało przy projekcie Bomby Atomowej, a Wernher von Braun jest autorem programu kosmicznego NASA.

Amerykanie zdają się brylować w tworzeniu alternatywnych światów, by ukryć swoje działania, które potem wychodzą na jaw. Zbombardowanie własnego okrętu w zatoce Tonkińskiej, aby eskalować konflikt w Wietnamie, wspieranie handlu narkotykowego, aby wspierać partyzancką organizację Contras w Nikaragui, czy przygotowywana (ale nie wprowadzona w życie) operacja Notrhwoods - porywanie własnych samolotów, zestrzeliwanie własnych okrętów itp. - której celem miało być doprowadzenie do wojny z Kubą.

Takich przykładów jest wiele i jeszcze więcej. Czy współczesne teorie spiskowe też okażą się prawdą? Illuminati, Masoni, tajne archiwa Watykanu...?

Źródło: wykop.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News