Posłowie wybrali marszałka Sejmu. Kopacz przegrała walkę o władzę nad klubem PO

Posłowie wybrali marszałka Sejmu. Kopacz przegrała walkę o władzę nad klubem PO

Marszałkiem Sejmu VIII kadencji, czyli formalnie drugą po prezydencie osobą w państwie został Marek Kuchciński z PiS. Ważne decyzje administracyjne zapadły także wewnątrz największej partii opozycyjnej, w Platformie Obywatelskiej, której klubem parlamentarnym przewodził będzie Sławomir Neumann - zwycięzca rywalizacji o tę funkcję z szefową partii Ewą Kopacz.

Kuchciński o funkcję marszałka Sejmu rywalizował z Kornelem Morawieckim z Kukiz'15. Na kandydata PiS zagłosowali posłowie wszystkich partii zasiadających w Sejmie za wyjątkiem formacji Pawła Kukiza, która wsparła Morawieckiego. Ostatecznie Kuchciński uzyskał poparcie 409 posłów i to on został marszałkiem Sejmu. Na Morawieckiego głosowało 42 parlamentarzystów.

Będę stał na straży wolności wypowiedzi posłów, niezależnie od przynależności partyjnej – zadeklarował Kuchciński oraz zapewnił: Obejmując tę godność mam świadomość wagi instytucji marszałka Sejmu, nie tylko w procesie tworzenia dobrego prawa i spełniania funkcji kontrolnej izby wobec Rady Ministrów.

Z kolei przegrane przez Ewę Kopacz ze Sławomirem Neumannem wewnątrzpartyjne głosowanie na funkcję szefa klubu parlamentarnego PO jest przez ekspertów oceniane jako zapowiedź zmiany przywództwa nad cała partią. Komentatorzy oceniają, że dotychczasowa liderka PO, ma niewielkie szanse utrzymać się na stanowisku szefowej partii. Za Ewą Kopacz zagłosowało 72 posłów PO, natomiast 94 parlamentarzystów tej partii wsparło Sławomira Neumanna i to on został przewodniczącym klubu parlamentarnego PO.

ds, źródło: Wprost.pl/300polityka.pl, Interia.pl

Następny artykuł