Kiedy rząd Beaty Szydło podjął decyzję o nie publikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego, rozpętała się burza. Kłócili się internauci, politycy i dziennikarze, aż wreszcie w sprawie głos zabrał Sąd Najwyższy – naczelny organ polskiej władzy sądowniczej.

Sędziowie ustalili, że będą respektować nieopublikowane wyroki Trybunału Konstytucyjnego. Jednoznacznie stwierdzili, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ma moc prawną niezależnie od tego, czy rząd zdecyduje się je opublikować.

Zgodnie z art. 190 ust. 2 Konstytucji RP orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego podlegają niezwłocznemu opublikowaniu. Nieopublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego stwierdzający niezgodność z Konstytucją określonego przepisu uchyla domniemanie jego zgodności z Konstytucją z chwilą ogłoszenia wyroku przez Trybunał Konstytucyjny w toku postępowania – ustalili sędziowie.

Uchwała SN jest także wskazówką dla sędziów niższego szczebla. Ma to na celu niedopuszczenie do powstania dwóch różniących się porządków prawnych w Polsce.

Uchwała zgromadzenia ogólnego sędziów Sądu Najwyższego o nieopublikowanych wyrokach Trybunału Konstytucyjnego to wskazówka dla sądów; orzeczenia TK – mimo że nieopublikowane – są powszechnie dostępne – mówił Dariusz Świecki, rzecznik Sądu Najwyższego.

Natychmiastowa odpowiedź PiS

Oczywistym wydaje się, że uchwała Sądu Najwyższego jest nie w smak posłom Prawa i Sprawiedliwości. Nie powinna więc dziwić ostra wypowiedź rzecznik PiS, Beaty Mazurek:

Sędziowie Sądu Najwyższego to zespół kolesi, którzy bronią status quo poprzedniej władzy. 

Beata Mazurek w mocnych słowach wypowiedziała się również o samym Trybunale Konstytucyjnym

Absurdalność tej sytuacji polega również na tym, że prezes Trybunału Konstytucyjnego dał wszystkim zaprzysiężonym sędziom miejsca pracy, płaci im wynagrodzenie i to niemało, bo ok. 20 tys., jednocześnie nie dopuszcza ich do orzekania. To jest chore, to zagraża naszej demokracji i to powoduje, że ta anarchia, która jest inspirowana przez opozycję i przez ludzi poprzedniej władzy, jest podgrzewana. My na to zgody nie dajemy, stąd naszą odpowiedzią będzie jak najszybsza nowelizacja ustawy o TK – komentowała.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

źródło: Gazeta

...

Zobacz również