Media dotarły do nowych informacji dotyczących pieniędzy wydawanych przez posłów. Według wiadomości opublikowanych przez rzecznika PSL, posłowie przyznali sobie kolejne podwyżki, których suma wynosić może blisko 1 mln zł miesięcznie!

To pieniądze, które posłowie mogą wydatkować na ochronę swoich biur poselskich. Poinformował o tym na swoim Twitterze rzecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego Jakub Stefaniak. Decyzja została podpisana przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

Posłowie dostali miliony

Nowe zarządzenie marszałka Sejmu datowane jest na 6 marca 2018 roku. Zgodnie z nim posłowie mają prawo do specjalnego dodatku na ochronę biur poselskich. Wynosi on maksymalnie 2 tys. zł miesięcznie.

– PiS po cichu przyznaje dodatkowe pieniądze dla posłów na ich biura. Czy aż tak bardzo boją się ludzi, że muszą przeznaczać miliony w skali roku na ochronę biur?! – pyta oburzony polityk.

Faktycznie kwota 2 tys. zł wydaje się niska, jednak przy założeniu, że wszyscy posłowie skorzystają z dodatku w każdym miesiącu, to jest to już 920 tys. zł miesięcznie i ponad 11 mln rocznie.

Sejm się tłumaczy

Centrum Informacyjne Sejmu odpowiada na te zarzuty zaznaczając, że ta kwota nie musi być wydatkowana w całości. Posłowie mają bowiem prawo do skorzystania z nich, jednak nie mają takiego obowiązku.

– Należy zaznaczyć, że zarządzenie marszałka Sejmu określa maksymalny poziom wydatków na usługę ochrony biura. To oznacza że, by kwota zacytowana w państwa publikacji była rzeczywiście wydatkowana, usługa musiałaby dotyczyć wszystkich 460 posłów – informuje Centrum Informacyjne Sejmu w odpowiedzi na pytania „Superexpressu” w tej sprawie.

W tym miejscu warto jednak podkreślić, że zarządzenie marszałka Sejmu pozostawia otwartą furtkę do wydawania jeszcze większych pieniędzy z kieszeni podatnika. Na samym końcu zarządzenia znajduje się bowiem specjalna klauzula. Mówi ona, że „w szczególnym przypadku […] marszałek Sejmu może wyrazić zgodę na refundację kosztów […] w kwocie wyższej” niż 2 tys. zł.

WARTO PRZECZYTAĆ:

  1. To się dzieje teraz! Nawaleni posłowie w Sejmie molestują posłanki
  2. Cyrk na Facebooku! Posłowie publicznie zaczęli się kłócić o pieniądze
  3. Polacy się obijają, a politycy harują? Wiceperezes PiS narzeka: 51 tys. nagrody to jak nic

Popierasz politykę zagraniczną PiS?

Zobacz Wyniki

Loading ... Loading ...

Nie uwierzysz, jak zginęli! 12 najgłupszych śmierci, jakie widział świat


Jak wiele jest w Polsce korupcji? Wypadamy TRAGICZNIE na tle Europy!

Zobacz również