Marek Poznański, były poseł Twojego Ruchu a obecnie niezrzeszony, z prywatnych środków ufundował billboard na polsko-ukraińskiej granicy przypominający naszym wschodnim sąsiadom o Rzezi Wołyńskiej.

Billboard z napisem (w języku polskim i ukraińskim) „Wołyń 1943. Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają…” stanął przy przejściu granicznym w Hrebennem i ustawiony jest w kierunku wschodnim, tak by wjeżdżający do Polski Ukraińcy go zobaczyli.

Poznański w rozmowie z regionalnymi mediami powiedział, że ufundowany przez niego billboard niesie za sobą proste przesłanie – przypomnienie o wydarzeniach sprzed kilkudziesięciu lat. Jak wyjaśnia w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim”, Rzeź Wołyńska to wspólna historia obydwu państw, o której wie bardzo niewielu Ukraińców i trzeba im o tym przypominać ponieważ muszą przyznać się do błędów.

Jak zapewnia Poznański to dopiero początek większej akcji. W planach ma już drukowanie ulotek informacyjnych i rozdawanie ich na przejściach granicznych przybywającym do Polski Ukraińcom. Poseł zamierza także doprowadzić do powołania komisji sejmowej, która będzie działała na rzecz polityki historycznej związanej z ukraińskimi mordami na Polakach.

Polub pikio.pl by być na bieżąco!

bh, źródło: dziennikwschodni.pl

...

Zobacz również