Aborcja to jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów naszych czasów. Warunki dostępu do niej budzą spory niemal na całym świecie i nieprzerwanie stanowią główny temat rozmaitych afer.

W Polsce prawo aborcyjne nie jest ani liberalne, ani zaostrzone. Stoi więc okrakiem na środku barykady, regularnie narażając się na krytykę zarówno lewicy jak i prawicy. W naszym kraju aborcji można dokonać w trzech przypadkach. Zabieg jest dopuszczalny, kiedy:

1. Ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej.
2. Badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.
3. Zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, na przykład gwałtu.

W sprawie głos zabrał poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Myślę, że teraz jest odpowiedni czas, żeby tę nowelizację przeprowadzić, iść szerzej w kierunku ochrony dzieci nienarodzonych, także w przypadku uszkodzeń i wad płodu. […] Myślę, że będziemy konsekwentni. Zdecydowana większość parlamentarzystów wyrażała jasne stanowisko, że należy ją (ustawę aborcyjną – przyp. red.) ograniczyć. Co najmniej jeśli chodzi o kwestię aborcji eugenicznej. Oczywiście potrzebna będzie dyskusja, potrzebne będą analizy i rozmowy, ale mam przekonanie, że stanowisko klubu będzie jasne i jednoznaczne  – mówił Mularczyk na antenie Superstacji.

źródło: wprost

Wcześniej dziennikarz, teraz kierownik zmiany Pikio.pl. Kiedyś redaktor na Blaugrana.pl