Od kilku dni polska opinia publiczna żyje żądaniami Jarosława Kaczyńskiego wobec niemieckich władz, by te wypłaciły Polsce odszkodowanie za straty poniesione podczas II Wojny Światowej. Punkt widzenia naszych zachodnich sąsiadów w tej kwestii stara się wyjaśnić Ryszard Gall, poseł reprezentujący w polskim Sejmie mniejszość niemiecką.

To jest wracanie do tematu, który został dawno zamknięty. Powinniśmy raczej patrzeć przed siebie i korzystać ze współpracy z naszym sąsiadem jakim są Niemcy, a nie wracać do historii. Do kwestii, które moim zdaniem, zostały już uregulowane i zamknięte. Poza tym, nigdy nie ma adekwatnego materialnego zadośćuczynienia za krzywdy, które zostały wyrządzone. Myślę, że niemiecki rząd czuje to obciążenie. Natomiast dzisiaj mamy te problemy za sobą i powinniśmy patrzeć jak najskuteczniej korzystać z dobrodziejstw we wzajemnych relacjach – mówi Ryszard Gall.

Jego zdaniem Jarosław Kaczyński doskonale wie, że jego żądania są niemożliwe do spełnienia. Sądzi, że tak naprawdę politycy Prawa i Sprawiedliwości używają tego tematu jako „straszaka”.

Na Niemców, na Unię Europejską. Trudno mi powiedzieć. W moim przekonaniu to jest takie wyciąganie tematu, żeby próbować kogoś szantażować na poziomie Unii Europejskiej. Trochę tych problemów z UE Polska ma. Trybunał Konstytucyjny, sądy, ekologia i szalejący minister Szyszko. Wiemy przecież, że został uruchomiony artykuł 7, zgodnie z którym Polsce grożą sankcje – twierdzi poseł.

Wyznaje, że prawdopodobnie cała sprawa przyniesie jedynie ochłodzenie stosunków między naszymi państwami. Według niego niemieckie władze kompletnie nie rozumieją żądań Prawa i Sprawiedliwości.

Można zaobserwować zaniepokojenie. Ci po stronie niemieckiej pytają, co się tam u was dzieje? A w środowisku mniejszości niemieckiej w Polsce ludzie martwią się, że to się może odbić negatywnie na nich osobiście – dodaje Ryszard Gall.

źródło: natemat.pl

https://www.youtube.com/watch?v=1CuF_GBTFOQ

...

Zobacz również

Zobacz również