Kontrowersyjny pomysł posła. Chce ustanowienia nowego święta narodowego

Kontrowersyjny pomysł posła. Chce ustanowienia nowego święta narodowego Źródło: fot. flickr - pixabay

Jan Klawiter, który został posłem z list PiS, chce ustanowienia w Polsce nowego święta narodowego. Stworzył już nawet projekt ustawy, która miałaby zajmować się tym zagadnieniem. Według polityka Polacy powinni 14 kwietnia każdego roku obchodzić rocznicę Chrztu Polski.

Powód, dla którego poseł uznał, że tego rodzaju święto jest obywatelom potrzebne, był inspirowany obchodami 1050 rocznicy historycznego wydarzenia. Klawiter twierdzi bowiem, że mimo hucznych obchodów, Polacy wciąż wiedzą zbyt mało na temat ważnego punktu w dziejach ich historii. Wprowadzenie święta miałoby służyć więc uświadamianiu i edukacji.

- Niech dzień 14 kwietnia stanie się okazją do zadumy i refleksji nad odpowiedzialnością za naszą przyszłość - zachęcał w uzasadnieniu do stworzonego projektu ustawy poseł. Jeśli jednak ktoś liczy na zadumę i refleksję na kanapie, może się rozczarować. 14 kwietnia nie miałby bowiem być dniem wolnym od pracy. Klawiter nadaje mu raczej wartość symboliczną.

- Mój projekt poparło kilkoro posłów z Kukiz '15, z PSL, a nawet osoba z Nowoczesnej i PiS. Myślę, że inni się dołączą - powiedział polityk, który jest przekonany, że uda mu się zdobyć poparcie posłów bez względu na partyjną przynależność. Odstraszać ich może jedynie fakt, że każde słowo "chrzest" pisane jest w uzasadnieniu do projektu wielką literą, a "Polska", najpewniej przypadkiem, jeden raz została napisana małą.

Jeśli Klawiterowi chodzi rzeczywiście o edukowanie i uświadamianie historyczne, idea może okazać się wartościowa dla młodych pokoleń pod względem bardziej dogłębnego kształcenia. Trudno jednak określić, czy staną za nim posłowie partii opozycyjnych, którzy niechętnie odnoszą się często do przesadnego mieszania świąt i spraw religijnych z narodowymi.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News