Portugalski parlament zniósł w środę weto nałożone przez prezydenta na ustawy dotyczące adopcji dzieci przez pary homoseksualne i aborcji. Choć samo uchwalenie ustaw miało miejsce już w listopadzie, prezydent zapobiegł wejściu ich w życie za pomocą weta.

Sprzeciw prezydenta Anibala Cavaco Silvy wynikał z tego, że według niego ustawa o adopcji dzieci przez pary homoseksualne wprowadziała „radykalne zmiany, które wymagają szerszych konsultacji społecznych”. Prezydent poddał w wątpliwość także to, czy nowe prawo będzie służyło najmłodszym.

Z kolei powodem, dla którego prezydent zawetował ustawę o aborcji był fakt, że ta znosi obowiązek doradztwa. Według głowy państwa, zniesienie tego obowiązku miało ograniczać prawo kobiet do informacji.

Uchylenie weta nie sprawiło parlamentowi większego problemu. Do obalenia prezydenckiego weta zmoblilizował się ogół portugalskiej lewicy. Formację rządzącą – Partię Socjalistyczną (PS) i jej koalicjanta – partię komunistyczną (PCP) wsparł Blok Lewicy (BE).

Co więcej, lewica wsparcie uzyskała także ze strony części partii centroprawicowych. Ustawy, o które walczył parlament wejdą w życie najprawdopodobniej jeszcze w lutym.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


źródło: tvp.info
pt

Zobacz również