Prawo i Sprawiedliwość przygotowuje zmiany w ordynacji wyborczej. Wiele osób zastanawia się, co jest celem wszystkich proponowanych zmian. Wiele wskazuje na to, że porażający plan PiS został zdemaskowany.

Na temat planowanych zmian w ordynacji wyborczej wypowiedział się przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, Wojciech Hermeliński. Stwierdził on jednoznacznie, że tak duże zmiany mogą doprowadzić do tego, że wybory w ogóle się nie odbędą.

ZOBACZ TAKŻE: Kaczyński ujawnia swoje plany: Komisje śledcze i nowa ordynacja wyborcza

– Jeśli nasze uwagi nie zostaną uwzględnione, to PKW może nie zdążyć przygotować wyborów samorządowych. To nie jest żadne straszenie, ani szantażowanie. Mówimy to, żeby nikt potem nie miał pretensji, że nie ostrzegaliśmy – stwierdził Hermeliński w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Zmiany, zmiany…

Hermeliński nie ukrywa, że w nowym prawie dostrzega pozytywne rzeczy, jak wprowadzenie kamer w lokalach wyborczych, czy uproszczenie kart wyborczych.

– A także rozdzielenie terminu wyborów i referendum konstytucyjnego, bo to lepsze rozwiązanie  – gdyby wybory odbywały się razem z referendum, w lokalach musiałyby być osobne komisje, osobne urny, co byłoby kłopotliwe i mogło wpłynąć na frekwencję – nie można wykluczyć, że ludzie w zagubieniu wzięliby udział tylko w jednym głosowaniu – podkreślił szef PKW.

ZOBACZ TAKŻE: PKW bije na alarm! Dzisiaj skończą się demokratyczne wybory w Polsce

Jednocześnie jednak dostrzega poważne zagrożenia na razie związane tylko z najbliższymi wyborami – samorządowymi.

Reforma, czy porażający plan utrzymania władzy?

– Wybory samorządowe to najbardziej skomplikowane wybory. […] Czasu na przygotowanie tak skomplikowanych wyborów może być za mało. Teraz jest bardzo dużo problemów do rozwiązania z powodu nawarstwienia się nowych instytucji – stwierdził Hermaliński – W ciągu dwóch miesięcy trzeba będzie powołać 400 nowych komisarzy wyborczych. To jest nierealne. […] Potrzebny jest czas, żeby się z nimi spotkać, porozmawiać. Gdyby te przepisy weszły w życie pół roku temu, to byśmy tak nie alarmowali – dodał.

ZOBACZ TAKŻE: ZATRWAŻAJĄCY sekret. Oto jak PiS udało się wygrać wybory

Z wypowiedzi przewodniczącego PKW można wnioskować, że o to chodzi w szykowanych zmianach, by najbliższe wybory się nie odbyły. Część mediów przypomina wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, który zapowiadał, że obecnie wprowadzane zmiany, to dopiero początek.

Tu zaś zaczynają pojawiać się spekulacje, czy nie o to chodzi Kaczyńskiemu, by zmianami w prawie wyborczym w ogóle uniemożliwić zrealizowanie jakichkolwiek wyborów.

Co Kaczyński myślał o swoim bracie? Zaskakujące! 10 rzeczy, których wcześniej nie wiedziałeś o prezesie PiS


Aleksander Kwaśniewski skończył 63 lata - oto najlepsze MEMY z jego udziałem!

...

Zobacz również

Zobacz również