Tego aktora zna każdy. Choć jego personalia nie są znane tak dobrze, jak jego postać, artysta ten wystąpił w szeregu różnych produkcji – od „Świata Według Kiepskich” przez filmy Pasikowskiego do produkcji Smarzowskiego. Był gościem 3. Zielonogórskiego Festiwalu Filmu i Teatru. O swoim uzależnieniu powiedział już na wstępie.

Lech Dyblik, bo o tym aktorze mowa, o swojej słabości powiedział nie byle widowni. O alkoholizmie mówił więźniom Aresztu Śledczego przy ulicy Łużyckiej. Spotkał się z nimi w ramach Festiwalu, by zaprezentować im film dokumentalny o jego wyjściu z nałogu – „Wiwisekcja. Powtórnie narodzony”.

Jak mówił aktor, największą siłą, która wyciąga z upadku, jest rozmowa z drugim człowiekiem i wiara. To właśnie te dwie zapewniły mu sukces i pozwoliły podźwignąć się z nałogu, który zdewastował mu życie. Dyblik już od dwudziestu lat jest niepijącym alkoholikiem. Momentem z jego życia, który na zawsze zapadnie aktorowi w pamięć ma być jego przejażdżka tramwajem po pijaku.

– Od dwudziestu kilku lat jestem niepijącym alkoholikiem. Pamiętam, jak w Warszawie w latach 80. jechałem po alkoholu z kolegami tramwajem. Głośno się zachowywaliśmy i pewna starsza pani powiedziała ze złością: „Żyjecie jak chwasty!” – wspomina aktor.

To właśnie od tamtego momentu zaczęła się walka Dyblika z alkoholem, którą udało mu się wygrać dopiero kilka lat później. Później wiele razy stykał się z alkoholem – zwłaszcza w filmach, gdzie grał… alkoholika. Jak mówi, to dla niego ciężkie próby, które wzmacniają jego charakter.

...

Zobacz również

Zobacz również