Erupcja wulkanu w Ameryce Północnej!

Erupcja wulkanu w Ameryce Północnej! Źródło: Pixabay/dric

Popocatepetl - tak właśnie nazywa się wulkan, do którego erupcji doszło w Ameryce Północnej. Ten nagle eksplodował, emitując pył, gruz oraz oczywiście lawę. Jak się okazuje jednak, erupcja była spodziewana od pewnego czasu.

Popocatepetl, aktywny wulkan na terenie Ameryki Północnej, po wielu latach spokoju eksplodował. Zjawisko to było przewidywane przez ekspertów, jednak nie można było mu w absolutnie żaden sposób zapobiec. W powietrze wzniosły się tony kurzu, pyłu wulkanicznego i gruzu, wznosząc się na wiele kilometrów w górę.

Popocatepetl w końcu wybuchł

Jest to jeden z najbardziej znanych wulkanów w Ameryce, znany także pod kolokwialna nazwą "Don Goyo" lub "El Popo". Znajduje się w Meksyku, a ściślej na Wyżynie Meksykańskiej, około 70 kilometrów na południowy wschód od Mexico City.

Szczyt znajduje się an wysokości 5610 m n.p.m. i jest drugim z najwyższych szczytów Meksyku. Krater liczy sobie średnicę około 600 metrów, a wewnątrz znajdują się bardzo liczne złoża takich minerałów jak chociażby siarka.

Wulkan jest od wieków czynny i właśnie z tego względu nigdy nie powstały w jego okolicy lodowce. Od XIV wieku zanotowano aż dziewiętnaście erupcji. Z kolei od połowy dwudziestego wieku notuje się stopniowo coraz większą jego aktywność. Erupcja była tylko kwestią czasu.

Skutki erupcji wulkanu

Wbrew powszechnej opinii, to nie wypływająca magma jest najbardziej śmiercionośnym zjawiskiem związanym z erupcją wulkanu. Nieporównywalnie bardziej niebezpieczne i zabójcze są chmury pyłu, wyrzucane wysoko w niebo.

Znane są przypadki, gdy taka chmura przykryła niebo na całym kontynencie, nawet na okres kilku miesięcy. Takie zjawiska powodują zwykle obniżenie temperatury, ograniczają także dostęp do światła słonecznego, w następstwach wywołując klęskę głodu, nieurodzaju i wiele chorób, wyniszczająccych w znacznym stopniu lokalną populację.

źródło: Tosiedzieje

Następny artykuł