Kiedy jest Poniedziałek Wielkanocny? Drugi dzień świąt jest pełen tradycji

Kiedy jest Poniedziałek Wielkanocny? Drugi dzień świąt jest pełen tradycji Źródło: wikipedia.org/Polimerek

Poniedziałek Wielkanocny to dzień, na który czeka każde dziecko w Polsce. W tym roku bez wątpienia będzie on pełen dobrej (i mokrej) zabawy. Kiedy wypada Lany Poniedziałek w tym roku oraz co to jest za święto?

Poniedziałek Wielkanocny już dziś! Drugi dzień świąt Wielkanocnych, często nazywany Lanym Poniedziałkiem albo śmigusem-dyngusem, właśnie nadszedł. Z czego wynika data tego święta i jak możemy się do niego przygotować? 

Poniedziałek Wielkanocny - co to za święto?

Wielkanoc jest najważniejszym świętem dla wierzących katolików. Wstępem do jej obchodów jest początek tzw. Wielkiego Tygodnia, czyli poniedziałek przed Wielkanocą. Jednakże, aby zaznaczyć wagę tego święta, nie kończy się ono w niedzielę zmartwychwstania Jezusa. Obchody Wielkanocy trwają jeszcze kolejne dni, które wraz z tzw. Lanym Poniedziałkiem tworzą oktawę Wielkanocy - czyli osiem dni obchodów święta zmartwychwstania.

Jak obchodzimy Poniedziałek Wielkanocny?

Poniedziałek po Niedzieli Wielkanocnej jest dniem wolnym od pracy. Jest to dzień świąteczny, dlatego w kościołach odbywają się uroczyste msze święte i celebracje. Mimo tego, że jest to tak ważna uroczystość, nie jest ona świętem nakazanym - oznacza to, że katolicy nie mają obowiązku uczestniczyć tego dnia w eucharystii. Tradycyjnie tego dnia w parafiach może odbywać się święcenie pojazdów, a rolnicy zapraszają do siebie kapłanów i proszą ich o poświęcenie pól. W ten sposób mają sobie zapewnić dobre zbiory w nadchodzącym roku. 

Jednakże Poniedziałek Wielkanocny zapisał się w tradycji raczej jako Lany Poniedziałek, czy też śmigus-dyngus. Jest to dzień, w którym od setek lat ludzie polewają się wodą, szukają jajek i płatają sobie małe psikusy. Tradycja oblewania wodą wywodzi się jeszcze z wierzeń pogańskich, gdzie był to dzień świętowania nadejścia wiosny i wiosennego oczyszczenia ziemi, a także symbol przychodzącego urodzaju i odrodzenia ziemi.

Poniedziałek Wielkanocny 2019 - data

Święta Wielkanocne nie są przyjazne ludziom zapominalskim. Niestety nie można zapamiętać jednej ich daty w roku - jest to święto ruchome i może wypadać w różne dni. Jego data jest uzależniona od tego, kiedy wypadnie wypadnie Niedziela Wielkanocna. Data świąt wielkanocnych jest ustalana na podstawie pierwszej wiosennej pełni księżyca - oznacza to, że między najwcześniejszą i najpóźniejszą możliwą datą jest prawie miesiąc różnicy! 

Poniedziałek Wielkanocny 2019 wypada dość późno. Normalnie w kalendarzu możemy zobaczyć to święto już 23 marca, nieraz jednak dzieci pragnące polewać się wodą muszą być cierpliwe i oczekiwać aż do 26 kwietnia. W tym roku ich cierpliwość musiała zostać wystawiona na próbę - data Poniedziałku Wielkanocnego została ustalona na 22 kwietnia.

Czy oczekiwaliście z utęsknieniem na Lany Poniedziałek? Już niedługo będzie można polać wodą bliskich - trzeba tylko uważać na ich mokrą zemstę!

  1. Kiedy jest Wielki Piątek 2019? Jak wygląda liturgia?
  2. Kiedy jest Triduum Paschalne 2019? Te dni już niebawem
  3. Kiedy jest Wielka Sobota w tym roku? To koniec Wielkiego Postu
  4. Kiedy iść do spowiedzi przed Wielkanocą? W tych kościołach będą najmniejsze kolejki
  5. Co to jest Wielki Czwartek? Symbole i tradycje tego dnia
Następny artykuł