Poniedziałek Wielkanocny
wikipedia.org/Polimerek
Adrian Sobolewski - 16 Kwietnia 2019

Kiedy jest Poniedziałek Wielkanocny? Drugi dzień świąt jest pełen tradycji

Poniedziałek Wielkanocny to dzień, na który czeka każde dziecko w Polsce. W tym roku bez wątpienia będzie on pełen dobrej (i mokrej) zabawy. Kiedy wypada Lany Poniedziałek w tym roku oraz co to jest za święto?

Poniedziałek Wielkanocny już dziś! Drugi dzień świąt Wielkanocnych, często nazywany Lanym Poniedziałkiem albo śmigusem-dyngusem, właśnie nadszedł. Z czego wynika data tego święta i jak możemy się do niego przygotować?

Poniedziałek Wielkanocny - co to za święto?

Wielkanoc jest najważniejszym świętem dla wierzących katolików. Wstępem do jej obchodów jest początek tzw. Wielkiego Tygodnia, czyli poniedziałek przed Wielkanocą. Jednakże, aby zaznaczyć wagę tego święta, nie kończy się ono w niedzielę zmartwychwstania Jezusa. Obchody Wielkanocy trwają jeszcze kolejne dni, które wraz z tzw. Lanym Poniedziałkiem tworzą oktawę Wielkanocy - czyli osiem dni obchodów święta zmartwychwstania.

Jak obchodzimy Poniedziałek Wielkanocny?

Poniedziałek po Niedzieli Wielkanocnej jest dniem wolnym od pracy. Jest to dzień świąteczny, dlatego w kościołach odbywają się uroczyste msze święte i celebracje. Mimo tego, że jest to tak ważna uroczystość, nie jest ona świętem nakazanym - oznacza to, że katolicy nie mają obowiązku uczestniczyć tego dnia w eucharystii. Tradycyjnie tego dnia w parafiach może odbywać się święcenie pojazdów, a rolnicy zapraszają do siebie kapłanów i proszą ich o poświęcenie pól. W ten sposób mają sobie zapewnić dobre zbiory w nadchodzącym roku.

Jednakże Poniedziałek Wielkanocny zapisał się w tradycji raczej jako Lany Poniedziałek, czy też śmigus-dyngus. Jest to dzień, w którym od setek lat ludzie polewają się wodą, szukają jajek i płatają sobie małe psikusy. Tradycja oblewania wodą wywodzi się jeszcze z wierzeń pogańskich, gdzie był to dzień świętowania nadejścia wiosny i wiosennego oczyszczenia ziemi, a także symbol przychodzącego urodzaju i odrodzenia ziemi.

Poniedziałek Wielkanocny 2019 - data

Święta Wielkanocne nie są przyjazne ludziom zapominalskim. Niestety nie można zapamiętać jednej ich daty w roku - jest to święto ruchome i może wypadać w różne dni. Jego data jest uzależniona od tego, kiedy wypadnie wypadnie Niedziela Wielkanocna. Data świąt wielkanocnych jest ustalana na podstawie pierwszej wiosennej pełni księżyca - oznacza to, że między najwcześniejszą i najpóźniejszą możliwą datą jest prawie miesiąc różnicy!

Poniedziałek Wielkanocny 2019 wypada dość późno. Normalnie w kalendarzu możemy zobaczyć to święto już 23 marca, nieraz jednak dzieci pragnące polewać się wodą muszą być cierpliwe i oczekiwać aż do 26 kwietnia. W tym roku ich cierpliwość musiała zostać wystawiona na próbę - data Poniedziałku Wielkanocnego została ustalona na 22 kwietnia.

Czy oczekiwaliście z utęsknieniem na Lany Poniedziałek? Już niedługo będzie można polać wodą bliskich - trzeba tylko uważać na ich mokrą zemstę!

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Kiedy jest Wielki Piątek 2019? Jak wygląda liturgia?
  2. Kiedy jest Triduum Paschalne 2019? Te dni już niebawem
  3. Kiedy jest Wielka Sobota w tym roku? To koniec Wielkiego Postu
  4. Kiedy iść do spowiedzi przed Wielkanocą? W tych kościołach będą najmniejsze kolejki
  5. Co to jest Wielki Czwartek? Symbole i tradycje tego dnia
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News