Partie Republikańska i Demokratyczna stworzyły wspólne projekty ustaw, mające przeciwdziałać ewentualnym zamierzeniom Donalda Trumpa. Zablokowałyby możliwe zwolnienie specjalnego prokuratora w departamencie sprawiedliwości . W jego obronie stanęły obie izby Kongresu.

W maju Donald Trump niespodziewanie zwolnił Jamesa Comeya, szefa FBI. Decyzja owiana jest tajemnicą i podejrzewa się, że była czysto polityczna. Comey stracił stanowisko niedługo po tym, jak zajął się sprawą kontaktów prezydenckiego doradcy ds. obrony z rosyjskim ambasadorem w Waszyngtonie. By uchronić przed podobnym losem Roberta Muellera, specjalnego prokuratora departamentu sprawiedliwości USA, zaprojektowano nowe prawo.

Mueller przejął śledztwo po Comeyu, prowadzi także dochodzenie ws. możliwej ingerencji Rosji w wybory prezydenckie w 2016 roku i kontaktów otoczenia Donalda Trumpa z Kremlem. Prezydent nie może osobiście zwolnić prokuratora. Może jedynie prosić resort sprawiedliwości, któremu podlega, aby to uczynił.

Projekty ustaw złożone w Izbie Reprezentantów i Senacie są prawie identyczne i oba stworzone przez pary senatorów wywodzących się z przeciwnych partii. Oba wprowadzają też specjalną komisję odwoławczą złożoną z sędziów, w razie gdyby faktycznie chciano zwolnić prokuratora. Oznacza to, że Kongres jest zdecydowanie zjednoczony w obronie Muellera.

Jeden z twórców ustawy złożonej w izbie niższej zgromadzenia ustawodawczego Stanów Zjednoczonych, Lindsey Graham twardo stawia sprawę i twierdzi, że jeśli prezydent zdecyduje się wykonać ruch przeciwko Muellerowi, będzie to ostatnie działanie jego prezydentury.

Każda próba zwolnienia specjalnego prokuratora Roberta Muellera będzie początkiem końca prezydenta Trumpa – powiedział kongresmen z Karoliny Południowej.

ZOBACZ TAKŻE 

źródło: tvn24.pl

Zobacz również