Taki wynik to prawdziwy sukces PiS. Partia Kaczyńskiego może być dumna ze swoich wyników. W ostatnim opublikowanym badaniu poparcia zgarnęła bowiem najwięcej głosów wśród najmłodszych wyborców i zdeklasowała całkowicie konkurencję. Przypominamy jednak, że to sondaż, a do tych należy podchodzić z odpowiednim dystansem.

Sondaż przeprowadzony dla Dziennika Gazety Prawnej wykazał, że PiS może liczyć w sumie na pełne zwycięstwo. Wśród ogółu wyborców ma 37,2% poparcia. Za partią rządzącą znajduje się koalicja utworzona przez PO i Nowoczesną, która zgarnęła 28,7% głosów. W Sejmie mieszczą się poza tym jeszcze dwie formacje – Kukiz’15 z wynikiem 9% i SLD, które uzyskało w sondażu 5,3%.

Najciekawszy jednak jest wynik, jaki partie uzyskały w badaniu przeprowadzonym wśród najmłodszych wyborców (18-24 lata). Ci nie mieli litości. Na ich przychylność nie mogła liczyć PO i Nowoczesna, których koalicja zgarnęłaby 3,5%. Pomniejsze partie takie jak Wolność, PSL czy Partia Razem jako „inne partie” uzyskałyby w sumie 6,3% poparcia. Oprócz wyżej wymienionych była jeszcze grupa niezdecydowanych, która stanowiła 16,7% najmłodszych wyborców.

Elektorat składający się z Polaków w wieku od 18 do 24 lat do Sejmu wpuściłby tylko dwie formacje. Jedną z nich byłoby Kukiz’15 z wynikiem na poziomie 10,1%. Pierwsze miejsce zdecydowanie zajęłoby PiS z wynikiem… 63,4%. Wynik tego sondażu wskazuje, jak nieprawdopodobne poparcie ma partia rządząca u młodych.

...

Zobacz również