Dziecko nabite na widły, ucięte głowy na sztachetach. Mieszkańcy Kielc nie chcą się zgodzić na ten widok

Dziecko nabite na widły, ucięte głowy na sztachetach. Mieszkańcy Kielc nie chcą się zgodzić na ten widok Źródło: Instagram/danek_aesthetic

Pomnik rzezi wołyńskiej wywołał niemałe kontrowersje. Z racji dosyć brutalnych okoliczności związanych z samą masakrą, upamiętniająca ją rzeźba przedstawia równie drastyczne sceny. Mieszkańcy Kielc protestują.

Pomnik rzezi wołyńskiej ostatecznie ma stanąć w Kielcach. Gdy prezydenci i burmistrzowie kolejnych miast widzieli, jak wygląda rzeźba, ostatecznie decydowali się, aby nie stanęła akurat w ich mieście. Wszystko ze względu na dosyć drastyczny sposób upamiętnienia ofiar.

Pomnik rzezi wołyńskiej wywołał niemałe oburzenie. Wszystko przez jego przesadny naturalizm

Pomnik został wykonany przez żyjącego w USA rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego. Przedstawia godło Polski - orła, w którego środku wycięto krzyż. W krzyżu znajduje się dziecko nabite na widły, niżej w otoczeniu płomieni stoi rodzina - ojciec, matka z niemowlęciem oraz dwójka dzieci. Przed nimi znajduje się płot, na którego sztachetach są nabite dziecięce głowy.

Taka forma upamiętnienia rzezi na Wołyniu wzbudziła niemałe kontrowersje. Wielu mieszkańców protestuje przeciwko postawieniu tak brutalnego dzieła w środku miasta. Kielczanie zastanawiają się, jak takie brutalne sceny wytłumaczyć spacerującym dzieciom, które na pewno będą miały okazję ujrzeć ten pomnik.

Mieszkańcy protestują. Nie chcą pomnika rzezi wołyńskiej w mieście

- Uważam, że taka figura nie powinna u nas stanąć. Po pierwsze nie rozumiem, dlaczego akurat Kielce. Dlatego, że wiele innych miast się nie zgodziło? Pomnik jest moim zdaniem zbyt kontrowersyjny. Są na nim pokazane bardzo drastyczne sceny, które bardziej wrażliwym odbiorcom oraz dzieciom nie powinny być pokazywane. Naprawdę można to było zrobić inaczej, bardziej symbolicznie i delikatniej - napisał mieszkaniec miasta.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Dzisiaj grzeje: 1. Gdy tata pojechał gasić pożar, jego dzieci umierały w płomieniach. A wszystko przez głupi kawał
2. Dowód osobisty. Nowe rozwiązanie nie pozwoli Ci zapomnieć o konieczności jego wymiany

Wielu radnych miasta również jest przeciwko umieszczeniu pomnika w centrum miasta. Jeden z członków rady miasta Kielce, Maciej Bursztein stwierdził, że naturalistyczny pomnik za bardzo zdominuje przestrzeń miejską. Sprawę sprostowała wiceprezydent miasta, Danuta Papaj. Powiedziała, że na razie oficjalnie nie wpłynęło zapytanie o postawienie pomnika, a ponadto prezydent Kielc raczej pójdzie w ślad burmistrzów innych miast.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Matka z przerażeniem patrzyła, jak KSIĄDZ uderza niemowlakiem o chrzcielnicę. To był chrzest jak z horroru
  2. Znaki zodiaku najlepszych kobiet. Faceci szaleją na ich punkcie. To najlepsze żony i kochanki
  3. Matka i babcia zabiły swoje nowonarodzone dzieciątko dusząc je w wiadrze z fekaliami. Potem zrobiły jeszcze bardziej obrzydliwą rzecz
  4. Bank Pekao wystosował pilny komunikat do klientów. Od jutra wielkie zmiany, możecie być zaskoczeni
  5. Miała jedne z najpiękniejszych ust świata. Cudowna kobieta umarła w makabryczny sposób

Źródło: Echodnia

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News