W nowym wydaniu politycznej mapy świata polskiego wydawnictwa Galileos, Krym uznany został za część Federacji Rosyjskiej. Protest w tej sprawie wystosowali już ukraińscy dyplomaci, którzy domagają się „powrotu” spornego terytorium pod zwierzchnictwo Kijowa.

Ukraińska ambasada w Polsce zażądała od wydawnictwa, które zdecydowało się na publikacje wspomnianej mapy, aby jak najszybciej „naprawić popełnioną pomyłkę”. Według dyplomatów cały cywilizowany świat uważa Krym za część Ukrainy. Co ciekawe, według danych portalu Ukrainform, w cyfrowym wydaniu mapy półwysep oznaczony jest jako terytorium sporne.

Nie jest to pierwszy przypadek kiedy wydawnictwa państw należących do Unii Europejskiej podpinają Krym pod Federację Rosyjską. Pod koniec ubiegłego roku czeskie Ottovo Nakladatelství w swoim „Futbolowym atlasie świata” także uznało Krym za część Rosji. W odpowiedzi na ten fakt ambasador Ukrainy w Czechach zażądał, aby firma zredagowała mapę ,,zgodnie z normami prawa międzynarodowego”. Ukraińscy dyplomaci nerwowo reagują na tego typu mapy.

Krym de iure należy do Ukrainy, de facto zaś w 2014 Rada Najwyższa Republiki Autonomicznej Krymu ogłosiła deklarację niepodległości Autonomicznej Republiki Krymu, a następnie Republika Krymu po referendum została anektowana przez Rosję w postaci Krymskiego Okręgu Federalnego Rosji. Ze swojej strony Rada Najwyższa Ukrainy zadeklarowała wprowadzenie na Krymie prawa regulującego życie na terenach okupowanych. Deklaracja niepodległości Krymu i wynikające z niej akty nie zostały uznane przez władze Ukrainy i większość społeczności międzynarodowej.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


Józef Gawron, źródło: http://www.ukrinform.ru/

Zobacz również