Tymi wódkami upija się cały świat. Są polskie marki

Tymi wódkami upija się cały świat. Są polskie marki Źródło: źródło: wikimedia.org

W opublikowanym przez firmę Euromonitor rankingu najpopularniejszych wódek świata, znalazło się miejsca także dla tych, które powstają w naszym kraju. Ranking oparto o sprzedaż butelek pakowanych po 12 sztuk w zestawie i okazało się, że polskie wódki są w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych trunków.

Ranking w dużej mierze został zdominowany przez rosyjskie wódki. Takie marki jak Belenkaja, Green Mark, Klibniy Dar czy Kortitsa od lat mocno utrzymują swoją pozycję wśród światowej czołówki. Co ciekawe, w związku ze zwiększeniem akcyzy i ograniczeniem sprzedaży, niemal wszystkie rosyjskie wódki zanotowały spadek sprzedaży.

Wyjątkiem wśród nich jest wódka Smirnoff, która już kolejny rok zajmuje miejsce pierwsze, a w zeszłym roku udało jej się zwiększyć sprzedaż. W przeciągu ostatniego roku sprzedano 26,1 mln opakowań po 12 butelek tej wódki. To prawie wynik prawie 2,5 razy lepszy niż znajdującego się na drugim miejscu szwedzkiego Absolutu.

Polskie trunki znalazły się na dwóch miejscach otwierających pierwszą dziesiątkę. Żołądkowa Czysta de Lux zajęła 10 miejsce z wynikiem 4,5 mln sprzedanych opakowań od czasu ostatniego zestawienia. Żołądkowa w ostatnim roku zwiększyła swą sprzedaż o 4%.

Zaraz nad Żołądkową znalazł się Krupnik, który zanotował wynik 5 mln opakowań w ciągu ostatniego roku. Podobnie jak Żołądkowa, ta polska wódka przebiła popularnością swoje "kolorowe" wydania. Warto też pamiętać, że pierwsze Krupniki nie były wódkami, a nalewkami. Krupnik Premium, czyli czysta wódka, jest dostępna na rynku od 2010 roku.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji! źródło: wp.pl pt
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News