Polskie służby alarmują. "Unikajcie przebywania na zewnątrz!"

Polskie służby alarmują. "Unikajcie przebywania na zewnątrz!" Źródło:

Polskie służby kryzysowe ostrzegają, jeszcze nigdy nie było tak źle, jak dzisiaj. Proszą Polaków, żeby w sobotę i niedzielę unikali wychodzenia z domów.

Dzisiaj o poranku czujniki odnotowały rekordowe przekroczenie poziomu zanieczyszczeń w powietrzu. W wielu regionach Polski stężenie niebezpiecznych pyłów jest tak wysokie, że ich mieszkańcy nie powinni wychodzić z domu, by nie narażać się na szkodliwe czynniki. ZOBACZ TAKŻE: Zapłacimy za smog z własnych kieszeni. Unia chce ukarać Polskę za brudne powietrze

Najgorzej na Śląsku

Najbardziej dramatycznie prezentuje się sytuacja na Śląsku. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach informuje, że stan ten będzie się utrzymywał przez cały weekend. Według doniesień WIOŚ i służb kryzysowych jakość powietrza w północnej części Śląska będzie umiarkowana, a na terenie Częstochowy i bielsko-cieszyńskiego obszaru dostateczna. Źle prezentuje się sytuacja w Bielsku-Białej, a na pozostałych terenach Śląska jest wręcz tragicznie.

Na Śląsku nie da się oddychać

Dzisiaj najgorsza jakość powietrza będzie w Zabrzu, w Gliwicach, Rybniku i okolicach. Tam czujniki poziomu zanieczyszczeń odnotowały największe przekroczenie stężeń szkodliwych pyłów PM10. Ostatnie dni nie były dla Śląska najlepsze, od jakiegoś czasu stężenie PM10 znacznie przekracza normę. Według danych WIOŚ w czwartek w Zabrzu normy zostały przekroczone o 52%, w Żywcu i Gliwicach o 60%, a w Rybniku aż o 76%. - Katowice są, proszę pani, bardzo złe. Przyjechałam aż z Krynicy i tam powietrze jest świetne, a tu jestem drugi rok. Tragedia - powiedziała reporterce TVN24 mieszkanka Katowic. - Ciężko jest. Aż się źle oddycha - podsumowała druga kobieta.

Pozostałe regiony Polski też zagrożone

Od rana sytuacja powietrza we wszystkich regionach Polski prezentuje się wręcz dramatycznie. Niemalże nad wszystkimi obszarami rozciąga się zanieczyszczona mgła. Służby apelują, by w ten weekend zachować szczególną ostrożność i jeżeli nie istnieje wyraźna potrzeba, najlepiej nie opuszczać w ogóle domu. ZOBACZ TAKŻE: Ostrzeżenie dla całej Polski: Jeśli mieszkasz w tych miastach to nie otwieraj okien!
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News