Wezwanie ambasadora obcego państwa „na dywanik” jest jednym z ostrzejszych ruchów w dyplomacji. Zwykle wiąże się z przekazaniem złych wiadomości lub ultimatum. Podobnie jest w tym przypadku.

Jak poinformowało MSZ wiceminister Marek Magierowski wezwał pilnie na rozmowę ambasadora Ri Geuna. To przedstawiciel dyplomatyczny Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej w Polsce. Wezwanie związane jest z ostatnimi wydarzeniami na Półwyspie Koreańskim i działaniami reżimu w Pjongjangu.

MSZ jest zaniepokojone ostatnią próbą nuklearną przeprowadzoną przez Koreę Północną. W związku z powyższym przekazano ambasadzie notę potępiającą ostatnie działania. Magierowski podkreśla, że szósta już próba bomby atomowej jest pogwałceniem wielu zobowiązań międzynarodowych w tym także rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Wezwano także władze w Pjongjangu do zaprzestania eskalacji napięcia w regionie przez kolejne prowokacje. Jak podkreślił wiceminister, Polska jest „żywotnie zainteresowana” rozwojem sytuacji na całym półwyspie. Tym bardziej, że już niedługo Polska będzie przez dwa lata zasiadać w Radzie Bezpieczeństwa ONZ jako niestały członek. Polska jest także zaangażowana w prace Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w Korei.

Źródło: tvn24.pl

...

Zobacz również

20 oznak, że III wojna światowa właśnie się zaczęła