Polskie ministerstwo spraw zagranicznych odpowiedziało w stanowczy sposób na ostateczne ultimatum jakie postanowiła Polsce Komisja Europejska. Jak zapewnia rząd PiS, Polska jest zaniepokojona postawą unijnych władz i jednocześnie zdeterminowana, by po swojemu rozwiązać problem z Trybunałem Konstytucyjnym.

Jak informowaliśmy wcześniej, Komisja Europejska postanowiła przejść do kolejnego etapu w przepychance z polskimi władzami. Tym razem unijna instytucja opublikowała 4 zalecenia dla Polski. W następnym etapie kontroli praworządności w naszym kraju mogą się już pojawić sankcje.

ZOBACZ TAKŻE – 4 punkty ultimatum jakie postawiła Polsce Komisja Europejska 

Na decyzję unijnych władz odpowiedziało polskie ministerstwo spraw zagranicznych w specjalnie wydanym oświadczeniu, które publikujemy poniżej.

 – W związku z dzisiejszą decyzją Komisji Europejskiej informujemy, że działania KE podjęte przed wejściem w życie nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym są zdecydowanie przedwczesne. Narażają KE na utratę autorytetu, koniecznego do pełnienia opisanych w traktatach funkcji. Wzbudza to po stronie Rządu RP pytania o przestrzeganie przez KE zasady lojalnej współpracy z rządami Państw Członkowskich, o której mowa w art. 4.3 TFUE. Przechodząca ostatnie fazy procesu legislacyjnego ustawa o Trybunale Konstytucyjnym ma wprowadzić w życie liczne rozwiązania ustrojowe, które są całkowicie zgodne z europejskimi standardami funkcjonowania sądownictwa konstytucyjnego, w tym z szeregiem zaleceń Komisji Weneckiej. Polskie władze są zdeterminowane, by przywrócić stabilne podstawy funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego – czytamy w oświadczeniu MSZ.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

bh, źródło: msz.gov.pl

...

Zobacz również