Jak poinformował minister obrony, Antoni Macierewicz, polskie jednostki specjalne wyśmienicie spisały się w Afganistanie. Polscy żołnierze należących do oddziałów specjalnych wzięli udział w akcji odbicia zakładników z rąk Talibów. Jak stwierdził Macierewicz, to była „akcja bez precedensu”.

Polscy żołnierze mogą mówić o ogromnym sukcesie. Członkowie polskich oddziałów specjalnych najpierw wyszkolili żołnierzy Afgańskich, a potem razem z nimi uderzyli na wioskę Talibów. Chodziło o odbicie zakładników – 4 policjantów, 2 żołnierzy i 5 cywilów, których Talibowie przetrzymywali w odosobnieniu i torturowali.

W ostatnich dniach w Afganistanie w prowincji Helmand, jednostki specjalne afgańskich sił, tzw. trzy czwórki, przy współudziale, wsparciu, i po długim szkoleniu przez polskie wojska specjalne, uwolniły 11 więźniów przetrzymywanych przez talibów. To wielki sukces – poinformował Macierewicz.

Akcja pod przywództwem Polaków zakończyła się całkowitym powodzeniem. Warto dodać, że Polacy podczas akcji działali na terenie nieprzyjaciela – wioska, w której przetrzymywani byli więźniowie, w całości przejęta była przez Talibów. Mimo to udało się przebić i uwolnić uwięzionych 11 osób. Nasze jednostki specjalne mogą pochwalić się jednak nie tylko samym sukcesem, a także tym, że podczas akcji nie ucierpiał nikt z grupy uderzeniowej.

 – Operacja, o której mówimy, dotyczyła przejęcia więzienia talibskiego w miejscowości całkowicie opanowanej przez talibów. Ta operacja bez precedensu wpisuje się doskonale w wizerunek polskiego żołnierza w koalicji natowskiej. Dzięki polskim żołnierzom wojsko afgańskie w coraz większym stopniu jest w stanie działać i zwalczać terrorystów talibskich – mówił szef MON.

źródło: wp.pl

...

Zobacz również