Polskie firmy wciąż walczą z urzędami skarbowymi. Nawet minister Morawiecki jest bezradny

Polskie firmy wciąż walczą z urzędami skarbowymi. Nawet minister Morawiecki jest bezradny Źródło: fot. pixabay - wikimedia commons

Mimo wielu zapowiedzi dotyczących przemienienia polskiej polityki tak, aby była ona przyjazna dla biznesu, minister Morawiecki pozostaje bezsilny wobec niektórych mechanizmów. Przedsiębiorcy wciąż walczyć muszą z urzędami skarbowymi, które wstrzymują zwrot VAT tylko na podstawie swoich podejrzeń. Niestety rząd wcale nie pomaga im w tym nierównym pojedynku.

Jak się okazuje, nie tylko oszuści, ale i uczciwi właściciele firm mają wielkie kłopoty ze współpracą z państwem. Urzędy skarbowe bowiem coraz częściej podejmują decyzję o wstrzymaniu zwrotu VAT przez podejrzenia, bez rozstrzygania spraw w sądzie. Mogłoby się to wydawać absurdalne, jednak naprawdę ma w Polsce miejsce. Idealnym tego przykładem jest sprawa 30 firm z Białej Podlaskiej. Od 4 lat czekają na zwrot, a kwestionowane sumy wynoszą od 200 tys. do nawet 10 mln zł. Mimo że tamtejszy urząd nie ma konkretnych dowodów, uważa, że brały one udział w tzw. karuzeli podatkowej. Aby ta sprawa przeciągana latami przez urzędników w ogóle ruszyła z miejsca, musiał się nią zainteresować Jarosław Kaczyński, który skierował ją do Ministerstwa Finansów i prokuratury. Wstrzymany zwrot VAT może nie wydawać się wielkim problemem, jednak dla licznych przedsiębiorców oznacza on zaburzenie płynności finansowej. Tego typu działania urzędów mogą więc prowadzić do realnego upadku firm. Takich przypadków jest już w Polsce kilka. Jednym z nich może być firma MGM, której wstrzymano zwrot... 35 mln zł. Przez problemy z tym związane, musiała ona ogłosić upadłość. Jak więc widać, zapowiedzi ministra Morawieckiego dotyczące polepszającej się sytuacji biznesu w Polsce i urzędów działających w zgodzie z przedsiębiorcami, wciąż mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Najgorsze jest jednak to, że nie są to małe konflikty, ale działania prowadzące do realnego niszczenia polskich firm.  

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News