Polskie firmy mocno w dół. Tak źle nie było od ostatniego kryzysu

Polskie firmy mocno w dół. Tak źle nie było od ostatniego kryzysu Źródło: źródło: flickr.com, pixabay.com

"Plan Morawieckiego" w zamyśle polskiego ministra rozwoju i finansów ma "wyzwolić w Polakach pokłady przedsiębiorczości". Okazuje się jednak, że może być całkiem inaczej. Zwalniające tempo wzrostu gospodarczego, zwiększający się dług to nie jedyne powody zapaści jaka ma miejsce w polskim sektorze przedsiębiorstw.

Aktualnie tym, co najbardziej odstrasza przedsiębiorców od kolejnych inwestycji i zakrojonego na szeroką skalę rozwoju są... działania polskiego rządu. Nie chodzi tu jednak o ogół prowadzonej przez niego polityki, a zmiany i reformy, jakie ten zapowiada. Przedsiębiorców odstręcza m.in. widmo wolnych od handlu niedziel, podatku handlowego czy słaby kurs złotego.

Sytuacja jest naprawdę poważna. Zawirowania u szczytów władz i coraz to nowe pomysły na reformy - jak chociażby reforma sądownictwa - sprawiają, że Polska staje się mało stabilna w oczach finansistów. Jak podali analitycy NBP, tak źle nie było od lat.

 - Nowe inwestycje w 2017 r. rozpocznie zaledwie co trzecie przedsiębiorstwo, co jest najsłabszym wynikiem od czasu kryzysu 2008/2009 - informują eksperci banku.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zwrócił z kolei uwagę na nastroje panujące wśród właścicieli przedsiębiorstw. Wyniki ich badań nie napawają optymizmem - nastawienie przedsiębiorców jest najgorsze od początku 2016 roku. Prezes ZPP, Cezary Kaźmierczak, tłumaczy to niedokładnym przekazywaniem informacji przez rząd o jego planach.

 - Myślę, że te pesymistyczne nastroje spowodowane są głównie poprzez beznadziejną politykę informacyjną rządu w sprawach gospodarczych. Myślę tu głównie o kakofonii informacyjnej w sprawie tzw. podatku jednolitego czy "aptece dla aptekarza" - mówi Kaźmierczak.

Nastroje, o których mowa, mierzone są wskaźnikiem Indeksu Busometr. Ten mierzyć ma atmosferę panującą wśród małych i średnich firm oraz ich ocenę sytuacji gospodarczej w kraju. ZPP podaje, że aktualnie ten jest na poziomie 38,38 pkt. Taki wynik nie zadowala, skoro w analogicznym okresie 2016 roku wskaźnik wynosił wartość 46,19 pkt.

pt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News