Szwedzcy piłkarze ręczni skrytykowali występy polskich cheerleaderek, które tańczą podczas przerw w rozgrywkach Mistrzostw Europy 2016. Twierdzą, że dopuszczenie takiej formy rozrywki jest wyrazem uprzedmiotowienia kobiet oraz przejawem zacofania. Dziewczyny z grupy Cheerleaders Gdynia postanowiły odpowiedzieć zawodnikom, których poparli szwedzcy komentatorzy i część internautów doradzających, by mężczyźni w Polsce wyszli z jaskiń. (Szwedzcy piłkarze oburzeni cheerleaderkami w Polsce. „Wyjdźcie z jaskiń”).

Który mamy teraz rok?! Jest tyle innych wspaniałych rzeczy, które można robić w przerwach meczu. Zdążyłem już do tego przywyknąć, grając w Bundeslidze, ale dajcie spokój… – mówił kapitan szwedzkiej reprezentacji Tobias Karlsson.

Zawodnik był tym bardziej zirytowany, że odmówiono mu możliwości rozgrywania spotkań w tęczowej opasce będącej wyrazem solidarności z osobami LGBT, które nie mają w Polsce takich praw jak w Szwecji.

– Naprawdę nie widzimy wielkiej różnicy w stopniu odsłaniania ciała kobiet trenujących takie dyscypliny, jak jazda figurowa na lodzie, gimnastyka artystyczna, taniec towarzyski, siatkówka plażowa czy pływanie. Przecież to też są sportsmenki, takie jak my, ale im nikt takich zarzutów nie stawia – powiedziała Aleksandra Wójcik, gdyńska cheerleaderka, w rozmowie z trójmiejską redakcją Sport.pl.

– Jesteśmy zaskoczone wypowiedzią zawodnika ze Szwecji, który sugeruje, że pokazy cheerleaderek to uprzedmiotowienie kobiet. Nie czujemy się uprzedmiotowione! I nigdy się tak nie czułyśmy, występując na parkietach w Polsce, Europie czy USA. Cheerleading jest sportem, dla wielu z nas jest on kontynuacją sportowych karier. Przecież w naszym zespole są olimpijki, mistrzynie świata w fitnessie, mistrzynie Polski…– dodała.

– Praca cheerleaderki to nie tylko zabawa, choć oczywiście sprawia nam to mnóstwo frajdy. Ale to również pięć treningów w tygodniu, wiele potu i wysiłku, mnóstwo wyrzeczeń oraz urazów i kontuzji – mówiła w wywiadzie dla Sport.pl.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:

źródło: sport.pl

...

Zobacz również