Hillary Clinton nie została prezydentem Stanów Zjednoczonych i należy przyznać, że publikacje Wikileaks na jej temat miały w tym spory udział. Okazuje się, że wśród jej maili pojawił się też wątek Polski.

Maile szefa sztabu Hillary Clinton Johna Podesty w dużej mierze doprowadziły do tego, że kandydatka Demokratów może już oglądać Biały Dom jedynie z pobliskiego chodnika. W Stanach Zjednoczonych przycicha temat maili, ale pojawił się w nich wątek Polski, co na pewno zainteresuje naszych rodaków.

„Polacy chcieli nas wydymać, próbowali nas przyprzeć do ściany” – tak Amerykanie relacjonowali sprawę budowy tarczy antyrakietowej. Prezydent Lech Kaczyński i polskie władze zapewniały w 2008 roku, że Obama zapewnił, iż tarcza powstanie. Innego zdania byli Amerykanie, którzy przekonywali, iż podobne słowa nigdy nie padły.

Spór o stanowisko Baracka Obamy miał miejsce świeżo po jego wyborze na prezydenta USA w 2008 roku. Współpracownicy Obamy uznali to za próbę przyparcia do ściany i „wydymania”. W wymianie zdań zatytułowanej „Polskie spięcie” brali udział doradcy prezydenta USA, czyli John Podesta i Denis McDonough.

Doradcy pisali między sobą, że Obama wbrew temu co mówią Polacy nie składał żadnych obietnic. Ustalili, że w komunikacie należy dyplomatycznie napisać, iż „Obama popiera rozmieszczenie systemów obrony rakietowej, jeśli technologia okaże się użyteczna”.

– Fakt jest taki, John, że Polacy próbowali nas przyprzeć do ściany. To wyszło od Kaczyńskiego, ale Obama nie podjął tematu. Ich najlepszym usprawiedliwieniem jest to, że wzięli milczenie za przyzwolenie. Moim zdaniem, chcieli nas wydymać – pisze McDonough.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego

...

Zobacz również