gazprom
Wiadomości Pikio - 1 Czerwca 2016

Polski rząd nie przedłuży kontraktu z Gazpromem

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) nie przewiduje przedłużenia umowy na dostawy gazu z rosyjską firmą Gazprom. Obecne zobowiązania kontraktowe wygasają w 2022 roku.

Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej – Piotr Naimski, stwierdził, że nie wyklucza dalszych zakupów rosyjskiego gazu, jednak nie na zasadach długoterminowego kontraktu i na pewno nie przed wygaśnięciem obecnej umowy.

Polska zużywa rocznie około 15 miliardów metrów sześciennych gazu, z czego 10,2 miliarda pochodzi właśnie z Rosji. Polski rząd zapowiedział, że zamierza zmniejszyć zależność energetyczną od wschodniego sąsiada. Pomóc w tym celu ma terminal LNG, dzięki któremu Polska będzie w stanie przyjąć 5 miliardów metrów sześciennych gazu.

Jeśli do skutku dojdzie budowa gazociągu łączącego Polskę z Norwegią, umożliwi to naszemu państwu sprowadzanie nawet 10 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie.

Rozpoczęte w listopadzie ubiegłego roku negocjacje z Gazpromem nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Stronie polskiej nie udało się wynegocjować obniżki cen gazu. Po tym zdarzeniu grupa PGNiG podała rosyjski koncern do sztokholmskiego sądu arbitrażowego, próbując w ten sposób osiągnąć korzystniejszą cenę.

źródło: https://tvrain.ru/news/polsha_reshila_ne_prodlevat_kontrakt_na_postavku_rossijskogo_gaza-410366/

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News