Polski król fastfoodu konkuruje z McDonald's i KFC. Jego imperium narodziło się przez pomyłkę

Polski król fastfoodu konkuruje z McDonald's i KFC. Jego imperium narodziło się przez pomyłkę Źródło: fott. pixabay

Mogłoby się wydawać, że polski rynek fastfoodów jest zdominowany przez zagraniczne koncerny takie jak McDonald's KFC czy Pizza Hut. Znanym na całym świecie, międzynarodowym molochom wyrósł jednak w ostatnich latach potężny rywal - Biesiadowo.

Należąca do Wojciecha Goduńskiego sieć pizzeri powstała przez... pomyłkę. Goduński chciał otworzyć duży lokal gastronomiczny. Miał zamiar organizować tam wesela, stypy czy urodziny. Kiedy przyjechał sanepid, okazało się jednak, że kuchnia jest za mała. Goduński zamiast wpaść w furię, postanowił po prostu zmienić swoją koncepcję.

- To co, mogę tu gotować? – zapytał inspektorów.

- Na przykład piec pizzę – odpowiedzieli.

Tak właśnie narodziła się pierwsza restauracja Biesiadowa. Ze względu na swoje pierwotne przeznaczenie, lokal był gigantyczny. Pół tysiąca metrów kwadratowych i 230 miejsc siedzących - jak na pizzerię, to naprawdę imponujący wynik.

Co więcej, salę udawało się regularnie wypełniać.

- Byli ludzie, którzy przejeżdżali 80 km w jedną stronę, żeby u nas zjeść. Zdarzało się, że klienci czekali nawet dwie godziny na wolny stolik - opowiada Goduński.

Dzisiaj pod marką "Biesiadowo' funkcjonuje już 106 lokali, a cały czas otwierane są kolejne. Następny planowany jest w Ełku. Tajemnica sukcesu? Choć może zabrzmieć to absurdalnie prosto, pizzą z Biesiadowa można się po prostu... najeść. Placki są większe niż u konkurencji, chociaż za tą samą cenę. Pizza nie ma wiele wspólnego ze swoim włoskim pierwowzorem. Zamiast kruchego ciasta i kilku plastrów mozzarelli, pizze Biesiadowa wręcz załamują się od nadmiaru składników.

- To mniej więcej 2,5 kg jedzenia a pizza kosztuje ok. 40 zł. To jest porcja dla przynajmniej trzech dorosłych osób - mówi właściciel.

Co więcej, w przeciwieństwie do McDonald's czy KFC, Goduński skupia się też na małych miejscowościach.

- Miejscowość, w której mieszka 3 – 4 tys. ludzi, jest moim zdaniem opłacalna do otwarcia pizzerii. W mniejszych miejscowościach działa jako miejsce spotkań, a nie tylko jadłodajnia. A kwota 40 tys. zł faktycznie wystarczy do otworzenia lokalu o powierzchni ok. 70 - 80 m² - tłumaczy.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News