Już wkrótce cały świat może mówić o pedofilii w polskim Kościele. Chyba, że prokuratura to ukryje

Już wkrótce cały świat może mówić o pedofilii w polskim Kościele. Chyba, że prokuratura to ukryje Źródło:

Polski Kościół przeżyje prawdziwy cios po tym, co zapowiedział Papież Franciszek. Ojciec Święty otwarcie wystąpił przeciwko pedofilii. Trudno jednak oczekiwać, żeby prokurator generalny Zbigniew Ziobro zaczął nagle otwarcie atakować Kościół. 

Po fali skandali w kościołach na całym świecie, Papież Franciszek zdecydował się na zorganizowanie pierwszego spotkania wszystkich przewodniczących episkopatów. Szczyt będzie miał miejsce od 21 do 24 lutego 2019 roku. W trakcie spotkań poruszony zostanie problem. Duchowni mają zastanowić się, jak uporać się z pedofilią w Kościele oraz jak odzyskać autorytet oraz wiarygodność, który w ostatnich latach został znacznie nadszarpnięty. Czy Polski Kościół również przejdzie poważne zmiany?

Polski kościół, a problem wykorzystania seksualnego

Zdaniem Ojca Adama Żaka, polski Kościół nie różni się niczym od Irlandzkiego czy Amerykańskiego, gdyż najważniejsze jest dobro instytucji. Na skutek tego samym skandalem przestało być wykorzystanie seksualne dzieci, a stało się to, że ktoś może się o tym dowiedzieć. Zdaniem Ojca Żaka, czas na takie zachowania właśnie minął, a papież zapowiedzianym spotkaniem chce pokazać, że to koniec skandalicznych praktyk. Pewien przełom w postrzeganiu problemu polski Kościół pokazał jakiś czas temu, gdy archidiecezja warszawska opublikowała notę, na temat wykorzystania dzieci. Czytamy tam o tym, że wykorzystanie dzieci przez ludzi Kościoła jest grzechem zepsucia oraz że ukrywanie tego czynu przez przełożonych księży jest tak samo wielkim grzechem, jak czyn, którego dopuścili się jego podwładni.

Podzielony Polski Kościół

W Polskim Kościele wciąż są księża, którzy szukają winnych podanych praktyk poza duchowieństwem. Przykładem kogoś takiego może być arcybiskup Henryk Hoser, który uważa, że problemem jest "rozerotyzowanie społeczeństwa". W jego ocenie występowanie zjawiska pedofilii w Kościele nie jest wyższe, niż w innych grupach społecznych. Należy przypomnieć, że papież już próbował zwrócić uwagę na problem, gdy kilka lat temu zwrócił się do wszystkich diecezji z prośbą o modlitwę za ofiary molestowania seksualnego w Kościele. Wtedy temat ucichł, lecz tym razem wydaje się, że papież zdecydował się podjąć stanowcze kroki, by problem ten rozwiązać. W końcu musi to zrobić, gdyż od lat Kościół regularnie traci w oczach obywateli, a co za tym idzie - spada liczba wyznawców.

Polski Kościół czeka "Spotlight"?

Na świecie, wiele problemów w związku z pedofilią w Kościele było ujawnianych wręcz masowo. Przykładem takiego zjawiska mógł być Boston, gdzie afera "Spotlight" pokazała ogromny problem w tamtejszym środowisku duchownych. W Polsce takiej sytuacji jeszcze nie było. Jednak czy nie będzie? Dziennikarz Tomasz Sekielski zbiera fundusze na własny film. Ma nadzieję, że owy dokument przerwie zmowę milczenia, która panuje w kościele oraz ukaże to, jak bardzo ten problem był zamiatany pod dywan. Obecnie duże zamieszanie stworzył także film "Kler", którego premiera odbędzie się już za kilka dni.

Co Polski Kościół może zrobić by było lepiej?

Zdaniem Ojca Adama Żaka sytuacja w Kościele zmieni się dopiero wtedy, gdy zamiast bronić swojego wizerunku i autorytetu, papież nauczy się współczuć ofiarom i reagować na ich cierpienie. Dopiero wtedy poszkodowani będą częściej zgłaszać owe zajścia, a to przełoży się na wykrywalność czynów złych i niegodnych. Czy papież Franciszek swoją decyzją rozpocznie rewolucje w kościele? Internauci są zgodni, że każdy krok w celu poprawy sytuacji ludzi skrzywdzonych lub mogący zapobiec czyjejś krzywdzie w przyszłości, jest krokiem dobrym. Nie ma jednak pewności, czy uda się naprawić tę stwardniałą już skorupę. Zwłaszcza, że polska prokuratura pod kierownictwem Zbigniewa Ziobry może nie być skora do uderzania w Kościół.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Ksiądz oburzył miliony. „Seks przed ślubem to grzech śmiertelny i chemia!”
  2. Patryk Jaki: Kim jest żona Jakiego? Dzieci, wykształcenie, poglądy
  3. Tajemnica grobu cioci Stasi z Klanu. Fani nie wiedzą, co się stało
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News