Prawdziwe gromy spadły na markę Krakus, po tym jak ta postanowiła zareklamować się w internecie. Od dłuższego czasu produkty Krakusa reklamowane są materiałami, na których widać ludzi o różnych kolorach skóry. Chociaż marka chciała iść z duchem czasu i zaznaczać w ten sposób, że jej produkty są dla wszystkich, uzyskała całkiem odwrotny efekt.

Ostatnia reklama chrzanu spotkała się ze sporą krytyką. Pod postem Krakusa na Facebooku mocno się zakotłowało. Internautom nie spodobało się bowiem, że biały chrzan jest reklamowany przez czarnoskórego bohatera. Szczególnie rażące miały być słowa mężczyzny, który stwierdził, że „chrzan to biała wersja wasabi”.

Zwolennikom lewicy bardzo nie spodobało się, że czarny mężczyzna podkreśla w reklamie biel chrzanu. Jak stwierdzili, wykorzystywanie czarnego człowieka do promocji białego chrzanu mu uwłacza. Ich zdaniem bez wątpienia „przekaz reklamy jest rasistowski na maksa”. Nie obyło się bez zgłoszenia sprawy do Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

–  Uważam, że przekaz jest rasistowski i jestem przeciwko „białej wersji” czegokolwiek. To nie jest zabawne, śmieszne, to jest rasistowskie na maksa. Wasabi ma kolor zielony i nie występuje w wersjach kolorystycznych. I nie pójdę oglądać filmiku, żeby się dowiedzieć jak usprawiedliwiacie rasizm w reklamie – skomentowała post Beata.

Inni zwracali uwagę na to, że Krakus wzbudził kontrowersje, popełniając błąd mniej lub bardziej umyślny. Jak bowiem podkreślili, porównywanie japońskiego wasabi z polskim chrzanem wymagało raczej udziału Japończyka, a nie czarnoskórego mężczyzny.

– Skoro konfrontujecie Japonię z Polską to po co czarnoskóry na reklamie?! Adekwatnym byłby mieszkaniec Japonii – stwierdził Jacek.

źródło: facebook.com/Krakus.SztukaSwietnegoSmaku

Krakus odpiera wszystkie zarzuty stwierdzając, że niektórzy odbiorcy nie zrozumieli przekazu.

– Wasabi jest zielone – a chrzan biały. Nasz gość zauważył, że są podobnie ostre i określił chrzan jako białe wasabi. Nie ma tam wątków, których Pani się doszukuje – napisał Krakus w odpowiedzi do jednej z internautek.

...

Zobacz również