Polski arcybiskup apeluje: Jedna parafia, jedna rodzina uchodźców

Polski arcybiskup apeluje: Jedna parafia, jedna rodzina uchodźców Źródło: źródło: flickr.com, pixabay.com

Katowicki metropolita, arcybiskup Wiktor Skworc, zamierza zaangażować wiernych z archidiecezji katowickiej w pomoc dla uchodźców. Abp Skworc chce, by każda parafia przyjęła chociaż jedną rodzinę imigrantów.

Hierarcha Kościoła z Katowic wysłał list do wszystkich 322 parafii składających się na jego archidiecezję. W piśmie, które odczytane zostanie na niedzielnej mszy w każdym z kościołów, abp Skworc zachęca do niesienia pomocy Syryjczykom. Parafie miałyby w tej kwestii dogadać się z lokalnymi oddziałami Caritasu.

 - Zachęcam i proszę, aby każda parafia archidiecezji katowickiej pomogła przynajmniej jednej syryjskiej rodzinie wskazanej przez Caritas Polska. Niech konkretną realizację tej zachęty i prośby podejmie Parafialny Zespół Caritas - czytamy w liście arcybiskupa.

W liście do wiernych abp Skworc podkreślił, że okazanie pomocy imigrantom byłoby dobrym początkiem roku św. Brata Alberta. Święty ten wsławił się poświęceniem całego swojego życia na wspieranie ludzi biednych i bezdomnych. Jak ocenił hierarcha, zorganizowanie dachu nad głową dla rodzin uchodźców byłoby dobrą kontynuacja dzieła świętego Alberta.

 - Zgodnie z wezwaniem tego Świętego mamy być dobrzy jak chleb. Wykorzystajmy zatem ten rok do szerzenia postaw miłosierdzia i podejmowania konkretnych czynów. Jednym z nich może być włączenie się w akcję ogłoszoną przez Caritas Polską 'Rodzina – Rodzinie'. Polega ona na wsparciu konkretnych syryjskich rodzin, poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii - pisał w liście abp Skworc.

Katowicki metropolita w piśmie przywołał też słowa papieża Franciszka, który w swoim ostatnim orędziu obszernie poruszył temat niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Skworc przypomniał też, że w 2017 roku mija 100 lat od objawień w Fatimie.

pt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News