To już prawie pół miliona! Tyle emigrantów z Polski to osoby z wyższym wykształceniem, a w szczególności ekonomiści oraz prawnicy. Polaków z co najmniej średnim, którzy opuścili ojczyznę na dłużej, jest już ponad 1,2 miliona. Takie wyniki pochodzą z symulacji GUS na podstawie danych, które zebrano podczas Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w 2011 roku.

To nie przypadek, że emigrują głównie ekonomiści, jako iż to właśnie ich jest najwięcej w grupie bezrobotnych z dyplomem uczelni wyższej ? w pierwszym półroczu tego roku było ich niemalże 16 tysięcy. Martwi jednak fakt, iż ponad 400 tysięcy Polaków z wyższym wykształceniem na emigracji traci swoje kompetencje, gdyż wielu z nich nie pracuje w swoich zawodach, nie kontynuuje już kształcenia i godzi się na wykonywanie zajęć poniżej ich kwalifikacji.

Niestety, ci którzy wyjeżdżają z reguły nie wracają. Polska już wkrótce może stać się pustynią dla niektórych zawodów, co szczególnie boli, jako iż zmarnowaliśmy wielki edukacyjny boom lat gospodarczej transformacji, zamieniając się w dostawcę wykwalifikowanych kadr dla innych krajów.

 

Naczelny poganiacz kmiotów z polskiej sceny politycznej, biesiadnik i artysta