Polska armia zostanie wzmocniona przez zautomatyzowane rakietowo-artyleryjskie zestawy przeciwlotnicze „Pilica”, które zostaną wykonane przez Zakłady Mechaniczne w Tarnowie. Baterie są popisem i flagowym projektem polskich techników z Małopolski. 

Zestawy przeciwlotnicze „Pilica” to innowacyjna broń stworzona od podstaw przez małopolskich techników. Sześć baterii wartych 750 milionów złotych ma być dużym wsparciem dla obrony przeciwlotniczej. Zestawy „Pilica” nazywane są „Zabójcą Śmigłowców”, aczkolwiek są również skuteczne przeciwko dronom.

Zaawansowane baterie składają się ze stanowiska głównego, stacji radiolokacyjnej, sześciu jednostek ogniowych i wozów wsparcia z ciągnikami. Zestawy są naładowane nowoczesną elektroniką i imponują zaawansowanym systemem obserwacji i kierowania ogniem. Informacje gromadzone są za pomocą głowic optoelektronicznych i dalmierzy laserowych.

Podpisanie umowy na dostarczenie Siłom Zbrojnym systemu „Pilica” oznacza sfinalizowanie jednego z kluczowych projektów, istotnie podnoszących bezpieczeństwo państwa. Polska Grupa Zbrojeniowa gwarantuje armii samodzielne wykonanie wszystkich komponentów, składających się na ten system, co również jest ważne z punktu widzenia zdolności obronnych Polski. PGZ będzie system „Pilica” stale doskonalić i rozwijać – powiedział  Arkadiusz Siwko, prezes PGZ.

pilica2

 

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego

źródło: rp.pl

...

Zobacz również