Polska zamarła. Ten minister jest "Handlarzem Strachu"

Polska zamarła. Ten minister jest "Handlarzem Strachu" Źródło: fot. Wikimedia Commons/Kancelaria Premiera

Minęły dwa lata od zaprzysiężenia rządu Beaty Szydło. Kolejni ministrowie podsumowują swoje dwa lata działań, zaś media i opinia publiczna ich ocenia. Ta ocena nie wypada najlepiej w przypadku tego ministra.

Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji w podsumowaniu swoich dwóch lat pracy stwierdził między innymi, że PiS miał słuszność odnośnie do kryzysu migracyjnego. Podkreślił równocześnie, że polityka partii rządzącej w sprawie uchodźców jest skuteczna i się sprawdza. - Jako pierwsi mówiliśmy, że nie każdy imigrant jest uchodźcą, a tylko nieliczni uciekają przed wojną i przed terrorem. Na forum międzynarodowym konsekwentnie sprzeciwiano się mechanizmowi automatycznej relokacji, udowadniając, że ten mechanizm jest czynnikiem przyciągającym kolejne fale migracji do Europy z Afryki Północnej oraz Bliskiego Wschodu - stwierdził podczas konferencji prasowej szef MSWiA. - Można jednoznacznie powiedzieć, że proces integracji przybyszy z Afryki Północnej oraz Bliskiego Wschodu zakończył się katastrofą - dodał także, odnosząc się do doświadczeń Francji i Niemiec.

Minister "zarządza strachem"

Kwestię uchodźców w przemówieniu Błaszczaka podniósł w swoim komentarzu dla TOK FM Paweł Cywiński z portalu "uchodźcy.info". On nie zgodził się z retoryką ministra, uznając ją za niezgodną z rzeczywistością. - Minister Błaszczak zarządza strachem, a tematem, który mu w tym pomaga, jest kryzys migracyjny. Polityk opowiada o sytuacjach, które definiuje jako zagrożenie, a następnie deklaruje, że rząd obroni Polaków - skomentował wypowiedź Błaszczaka Cywiński. W swojej wypowiedzi podkreśla, że polityka PiS-u, a w tym także działania szefa MSWiA spowodowały dramatyczną zmianę w opinii publicznej. Cywiński przytoczył statystyki, z których wynika, że ostatnie dwa lata rządów PiS spowodowały gwałtowną zmianę zdania Polaków o uchodźcach. Od 8 do nawet 12 mln Polaków zmieniło orientację - z chęci pomocy uchodźcom, na zdecydowaną odmowę.

Polacy o uchodźcach

Faktycznie. W połowie 2015 roku Polacy, pytani o gotowość niesienia pomocy uchodźcom z Syrii i Ukrainy, w przytłaczającej większości (72% badanych) chciało uchodźcom pomagać. Niecały rok później, zaledwie kilka miesięcy po przejęciu władzy przez PiS, liczby te drastycznie się zmieniły. Już tylko 39% Polaków wyrażało gotowość pomocy uchodźcom, a zaledwie 4% chciało ich przyjąć do naszego kraju.
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News