Polska znalazła się w pierwszej trójce państw, które mogą pochwalić się najniższymi różnicami w zarobkach kobiet i mężczyzn. W kraju nad Wisłą, różnica w pensjach godzinowych wynosi jedynie 6,4 proc. 

W badaniu cytowanym przez Światowe Forum Ekonomiczne Eurostatu, spośród krajów unijnych Polskę wyprzedzają jedynie Słowenia (3,2 proc.) oraz Malta (5,1 proc.). Polska może pochwalić się wynikiem 6,4 proc., choć złośliwi komentują, iż zarobki są u nas tak niskie, że nie sposób znaleźć w nich wyższych różnic.

Najgorzej sytuacja prezentuje się w Estonii, gdzie różnice w płacach godzinowych brutto oscylują wokół 30 proc. Badanie pokazało, że problem z różnicami mają również Austriacy (23 proc.), Czesi (22,1 proc.) i Niemcy (21,6 proc.). W środku stawki znajdują się m.in Szwedzi i Francuzi (po 15,2 proc.).

Tuż za Polską w rankingu uplasowały się Włochy (7,3 proc.) oraz Chorwacja (7,4 proc.). Unijna średnia wynosi 16,4 proc. na korzyść mężczyzn. W żadnym kraju nie przeważają kobiety.

różnice zarobków

źródło: pb.pl

Zobacz również

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.