Chociaż wydawać się to może całkowicie nieprawdopodobne, zarówno krajowe, jak i unijne źródła bezpośrednio przyznają, że Polska jest jednym z czołowych eksporterów pseudoefedryny. W naszym kraju, ale i w państwach sąsiednich rozkwita więc nielegalna produkcja metamfetaminy – niepopularnej w Polsce, jednak coraz częściej kupowanej w Czechach czy na Słowacji. Skala problemu jest ponoć trudna do opisania.

To prawda, że wywozem leków z pseudoefedryną zajmują się świetnie zorganizowane grupy przestępcze. Mają dostęp do broni palnej, używają noktowizorów. W laboratoriach, w których produkowana jest metamfetamina, zamontowane są systemy wczesnego ostrzegania, a nawet przygotowane pułapki na policjantów – twierdzi Adam Chojnacki, lubuski wojewódzki inspektor farmaceutyczny. Produkcją narkotyku zajmują się gangi, ale także małe, kilkuosobowe „przedsiębiorstwa”, które zaczynają już jednak ustępować ze strachu przed ogromną konkurencją.

–  Skala problemu jest tak duża, że nie ma krztyny przesady w stwierdzeniu, że przestępcy przepakowują leki z opakowań prosto do worków. Z prostego powodu: wtedy więcej się zmieści w bagażniku samochodu, który rusza do Czech – powiedział za to wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków. Wtóruje mu także Andrew Cunningham, szef sekcji zajmującej się przestępstwami narkotykowymi w Europejskim Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii współpracującym z Europolem.

Ustaliliśmy, że medykamenty zawierające pseudoefedrynę lub nawet już gotowa do spożycia metamfetamina trafiają do Czech przede wszystkim z Polski. Trochę mniej z Turcji. Sam eksport z Polski jest wystarczający, by nasycić prawie cały czeski rynek metamfetaminą – potwierdza specjalista. Zgadzają się z nim także sami Czesi oraz Słowacy, którzy nieudolnie próbują zwalczać popularny w swoich krajach proceder. Chociaż to zaskakujące i niepokojące, polska produkcja metamfetaminy wciąż kwitnie, a służby praktycznie nie są w stanie przeszkodzić koordynującym te nielegalne działania osobom. Policja zaznacza jednak, że niezmiennie ciężko pracuje nad rozwiązaniem palącego problemu.

 

...

Zobacz również