Elektrownia & Węgiel
źródło: africanliberty.org, pixabay.com
Wiadomości Pikio - 19 Stycznia 2017

Polska wciąż walczy ze smogiem. Tymczasem... stanie nowa elektrownia węglowa

O tym, jak złe powietrze jest w Polsce możemy dowiedzieć się zwłaszcza zimą, kiedy to zaczyna się sezon grzewczy. Kominy w całym kraju emitują wtedy do atmosfery potężne ilości dymów zawierających trujące pyły i inne rakotwórcze związki. Mierniki w największych polskich miastach wskazują przekroczenie norm. Zły stan powietrza da się odczuć nawet na wsiach.

Na początku tego roku głośno było o niechlubnych rekordach jakie pobiły takie polskie miasta jak chociażby Rybnik. Przekroczenie dozwolonych norm zawartości szkodliwych związków w powietrzu wyniosło tam ponad 2 tys. procent. Spędzenie dnia na oddychaniu taką mieszanką jest równe z wypaleniem dziesięciu papierosów.

Sprawą zainteresowała się już Unia Europejska, która z pewnością pociągnie nasz kraj do odpowiedzialności, jeśli stan powietrza się w Polsce nie zmieni. W takich okolicznościach polskie władze powinny raczej starać się znaleźć sposób na oczyszczenie powietrza i pozbycie smogu. Nie ulega wątpliwości, że należałoby też zastanowić się nad nowymi źródłami energii elektrycznej.

Tymczasem okazuje się, że w Polsce powstać ma kolejna elektrownia węglowa. UOKiK już wyraził zgodę na postawienie nowego kompleksu w Ostrołęce. Udzielając zgody nie zastanawiano się jednak ja to wpłynie na powietrze w Polsce, a na konkurencję na rynku dostawców prądu.

- Przeprowadzone postępowanie wykazało, że koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji w sektorze energetycznym oraz nie będzie miała negatywnych skutków dla konsumentów - komentuje UOKiK.

Okazuje się jednak, że formacja rządząca ani myśli o zmianie źródeł energii w Polsce. Jeszcze bowiem w grudniu, kiedy ogłoszono przetarg na budowę elektrowni węglowej, minister energii, Krzysztof Tchórzewski, mówił o swojej "ogromnej satysfakcji".

- Mam ogromną satysfakcję, że Polska będzie mogła rozwijać się w oparciu o energię z nowoczesnych źródeł węglowych, takich jak nowy blok w Ostrołęce - mówił Tchórzewski.

Wiadomo już, że budowa elektrowni Ostrołęka C zacznie się w 2018 roku i wyniesie 6 mld złotych. Już podpisano umowę z Polską Grupą Górniczą na dostawy węgla do elektrowni na kolejnych 10 lat, która kosztowała 3,9 mld złotych. PGG będzie zasilało rocznie Ostrołękę C w 2 mln ton węgla kamiennego.

pt

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News