Rada Bezpieczeństwa ONZ składa się z pięciu członków stałych i 10 niestałych. Andrzej Duda bardzo chciałby, żeby do tego drugiego grona dołączyła Polska.

Stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ to Rosja, Chiny, Francja, USA oraz Wielka Brytania. O miejsce w stałej Radzie Bezpieczeństwa zabiegają Niemcy i Japonia argumentując, że od czasu wyboru ww. zmieniła się sytuacja polityczna na świecie i np. Niemcy odgrywają obecnie na arenie międzynarodowej większą rolę niż Francja.

Niestali członkowie Rady Bezpieczeństwa zmieniają się natomiast cyklicznie. Obecnie są to Angola, Egipt, Hiszpania, Japonia, Malezja, Nowa Zelandia, Senegal, Ukraina, Urugwaj i Wenezuela. Prezydent Andrzej Duda chciałby, żeby od 2018 roku do tego grona dołączyła Polska.

– To sprawa niezwykle ważna i bardzo prestiżowa, jesteśmy dzisiaj na ostatnim odcinku ubiegania się o niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. […] Ponieważ wybór nastąpi w czerwcu 2017 roku i wtedy zapadnie ostateczna decyzja, więc biorąc pod uwagę, że zostało już niewiele ponad pół roku do tego momentu, to jest właśnie ten czas […] aby zacząć już taką ostateczną, zdecydowaną promocję tej kandydatury – mówił.

– Mamy dobrą sytuację międzynarodową, bo jesteśmy doceniani za, jak się mówi, znakomitą organizację szczytu NATO w Warszawie i Światowe Dni Młodzieży, odbieramy z panem ministrem z tego tytułu wiele gratulacji, więc atmosfer wokół Polski jest dobra – tłumaczył prezydent.

...

Zobacz również