Polska ustawowo podniesie ceny za alkohol? Minimum 4 zł za piwo, 32 zł za wódkę

Polska ustawowo podniesie ceny za alkohol? Minimum 4 zł za piwo, 32 zł za wódkę Źródło:

Więcej czytaj w serwisie: Gazeta Prawna

<http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/866530,alkohol-tylko-dla-bogatych.html

Choć nowe prawo nie zostało jeszcze przyjęte przez parlamentarzystów, to propozycje pojawiły się już w projekcie Narodowego Programu Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Zmiany, o których mowa będą obejmowały nie tylko ceny, ale i opcje nabycia wyskokowych trunków przez konsumentów. 

Jak podaje Gazeta Prawna, propozycje, które przygotowuje Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów miałyby wejść w życie w 2016 roku. Już wywołały mnóstwo kontrowersji. Nie bez znaczenia jest również termin. Projekt, który już rozpętał burzę, miałby dać o sobie znać po jesiennych wyborach parlamentarnych. W artykule Gazety Prawnej czytamy, że państwo zamierza nie tylko wprowadzić obostrzenia dotyczące cen i reklamy. Agencja próbuje przeforsować również zmiany jeśli chodzi o dostęp klientów do wszelkiego rodzaju trunków. Obecnie Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że optymalna liczba sklepów i knajp, w których można nabyć alkohol to jeden na ok. 1,5 tysiąca obywateli. W Polsce takowych lokali jest średnio jeden na 300 mieszkańców, czyli grubo powyżej normy. Przyjęcie przez Sejm projektu oznacza, że nie zobaczymy już reklam żadnego trunku, nawet piwa. Najwięcej kontrowersji budzi jednak propozycja zmiany ceny minimalnej za 10g  czystego alkoholu. Nowe prawo, jeśli zostanie zatwierdzone przez Sejm, spowoduje, że za 0,5l 5-proc. piwa zapłacimy ponad 4 złote. Jeśli chodzi o wódkę (40%) będzie to koszt minimum 32 złotych. Regulacje ewidentnie uderzą w najuboższych konsumentów wyskokowych trunków. Polub Pikio.pl - jedyny pluralistyczny portal od prawicy o lewicy:
Więcej czytaj w serwisie - nazwa serwisu….Gazeta Prawna Oryginalny tekst źródłowy znajduje się na stronie internetowej Gazety Prawnej - Gazetaprawna.pl
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News