Polska z najwyższą stopą wzrostu wśród wszystkich dużych gospodarek Unii Europejskiej? To bardzo możliwe! Nasz kraj zostawi daleko w tyle dzisiejsze mocarstwa.

Prognozy PwC w raporcie „Świat w 2050 roku” jednoznacznie wskazują, że to właśnie Polska osiągnie najwyższą średnią stopę wzrostu spośród wszystkich dużych gospodarek UE. Z kolei gospodarki państw Ameryki Północnej, Europy Zachodniej i Japonii przez kolejne 35 lat będą powoli słabnąć.

ZOBACZ TAKŻE: Gospodarka Chin nadal słabnie. Dawno tak nie zwolniła

Polska może być mocarstwem

Zgodnie z prognozami PwC, Polska osiągnie najwyższą średnią stopę wzrostu spośród wszystkich dużych gospodarek UE, a wyniesie ona około 2,7 proc. rocznie. Warto także zaznaczyć, że w latach 2014–2020 nasz kraj będzie rozwijał się w tempie 3,4 proc. rocznie, do 2,8 proc. rocznie w okresie 2021–2040 i około 2 proc. rocznie w latach 2041–2050.

To skutek przede wszystkim starzenia się polskiego społeczeństwa, ale także faktu, że po osiągnięciu poziomu zaawansowanych gospodarek dalszy dynamiczny rozwój będzie o wiele trudniejszy.

Badania i innowacje to przyszłość

Stosunkowo atrakcyjne koszty pracy wraz z podniesieniem jakości kapitału ludzkiego oraz względna stabilność zarówno na arenie politycznej, jak i gospodarczej to zdecydowane atuty Polski. Dalsza restrukturyzacja gospodarki (…) powinna być wystarczająca do zapewniania stosunkowo dynamicznego tempa wzrostu w perspektywie 5-7 lat. Potem jednak te proste rezerwy się wyczerpią – mówi Mateusz Walewski, starszy ekonomista PwC.

ZOBACZ TAKŻE: Eurostat: Polska siódmą gospodarką UE

Podkreśla on również, że własnie po to polskie przedsiębiorstwa z sektorów intensywnie wykorzystujących technologie, powinny zwiększyć nakłady inwestycyjne na badania i rozwój oraz na innowacje. W tej sytuacji skuteczna okazać się może takie inwestowanie, które w dłuższej perspektywie przyniesie korzyści technologiczne, a w krótszej – pozwoli tworzyć nowe miejsca pracy. Źródłem ich finansowania mogłyby być lokalne oszczędności.

Źródło: forsal.pl

...

Zobacz również

Oto najbogatsze i najbiedniejsze województwa! Przepaść między pierwszym miejscem a resztą PORAŻA

Tak żyją nieprzyzwoicie bogate dzieci rosyjskich oligarchów [ZOBACZ!]