Polska stanie do walki przeciw Państwu Islamskiemu

Polska stanie do walki przeciw Państwu Islamskiemu

Jak oświadczył minister obrony, Antoni Macierewicz, Polska weźmie udział w walce zbrojnej przeciwko Państwu Islamskiemu. Minister zapowiedział, że decyzja została dopiero podjęta, a szczegóły będą ustalane w nadchodzących tygodniach. Decyzja ma zostać przypieczętowana podczas lipcowego szczytu NATO w Warszawie.

Macierewicz poinformował o decyzji w przerwie spotkania z innymi ministrami obrony, których kraje są członkami NATO. Walkę z ISIS minister określił jako "istotne działania na południowej flance NATO". Dodał także, że liczy na to, że "Stany Zjednoczone i NATO w całości wesprą Polskę i inne kraje wschodniej flanki swoją trwałą, stałą obecnością".

"Trwała obecność na wschodniej flance jest jednym z głównych kierunków polityki NATO. Chodzi o to, aby na terenie Polski były stale wojska NATO i Stanów Zjednoczonych" - powiedział Macierewicz.

Macierewicz rozmawiał także z Ashem Carterem, sekretarzem obrony USA, w sprawie środków jakie Stany chcą przeznaczyć na obecność swych wojsk w Europie. W 2017 roku USA ma wyłożyć na ten cel 3,4 mld dolarów. Minister obrony chce, by część tej kwoty trafiła do Polski. Według niego, Carter miał stwierdzić, że "jest to rzecz do dyskusji".

Podczas spotkania ustalono też, że wojska NATO na Bliskim Wschodzie zostaną wzmocnione. Ministrowie obrony przystanęli bowiem na propozycję USA i do walk w tym rejonie wysłane zostaną samoloty systemu wczesnego ostrzegania.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:

źródło: radiozet.pl, tvp.info pt

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News