Dziennikarze ustalili, ile będzie kosztować Polskę utrzymanie wojsk USA w kraju. Mowa o 50 milionach dolarów rocznie

Dziennikarze ustalili, ile będzie kosztować Polskę utrzymanie wojsk USA w kraju. Mowa o 50 milionach dolarów rocznie Źródło: Army.mil

Polska w czerwcu podpisała umowę z USA na obecność amerykańskiej armii w kraju. Ministerstwo obrony poniesie ogromny koszty przystosowania infrastruktury do obecności US Army. Suma może wynieść nawet 50 milionów dolarów rocznie.

Polska po podpisaniu porozumienia z USA będzie gościć amerykański garnizon na Powidzu. NATO zapłaci za przystosowanie bazy lotniczej, ale inne koszty będą w gestii ministerstwa obrony narodowej. Kwoty liczone są w milionach.

Polska zapłaci ogromną sumę za utrzymanie amerykańskiej armii. Szykują się także modernizacje w polskim wojsku

NATO w ramach programu umacniania obronności krajów członkowskich ma pokryć koszty wysokości 260 milionów, które dostosują bazy do logistyki oddziałów pancernych US Army. W bazie na Powidzu ma stacjonować 5,5 tysiąca amerykańskich żołnierzy, a koszty ich obecności mają wynieść 50 milionów dolarów rocznie.

MON ma zamiar skorzystać z okazji oraz bliskich stosunków z USA i rozpocząć modernizacje armii amerykańskim sprzętem. Planowane jest podpisanie programu modernizacji polskiej armii, który ma zostać zrealizowany do 2035 roku. Do samego 2026 roku ma zostać wydane rekordowe 185 miliardów złotych. Dla porównania - poprzedni program modernizacyjny, kosztował MON 140 milionów.

- To tylko jeden etap w naszym procesie modernizacji, kolejny już przygotowujemy na bieżąco [...] Perspektywy rozwoju polskich sił zbrojnych są dobre. Perspektywy, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo naszego kraju, także są bardzo dobre - poinformował Mariusz Błaszczak.

Polska armia zakupi amerykański sprzęt

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

MON zawarł już umowę z USA na zakup śmigłowców dla służb specjalnych Black Hawk. Ponadto polska armia ma zostać wyposażona dodatkowo w wyrzutnie rakiet Javelin, które otrzymają także Wojska Obrony Terytorialnej. Flota lotnicza ma zostać wzmocniona zakupionymi od USA samolotami piątej generacji F-35.

Dzisiaj grzeje: 1. Znany muzyk jest w szpitalu, jego stan jest krytyczny. Rodzina prosi o modlitwę
2. Zaciągnął 12-latkę w krzaki i brutalnie zgwałcił. Potem oddał koledze, który nie miał dla niej litości

Ponadto zwiększyły się zamówienia od Polskiej Grupy Zbrojeniowej, która ma zapewnić więcej sprzętu polskim wojskom. Wśród nich znajduje się sztandarowy Polski sprzęt taki jak czołgi Rosomaki, ale i prototypowy wóz piechoty o nazwie Borsuk. Dziennikarze szacują, że roczny koszt, jaki Polska poniesie w związku z pobytem US Army, to rocznie 50 milionów dolarów.

Najlepsze newsy dnia:

  1. 4-latka pogryziona w Pendolino. Personel nie udzielił ŻADNEJ pomocy
  2. Ola Kwaśniewska ogłosiła radosną nowinę. Zewsząd spływają gratulacje
  3. Świeżo upieczona mama odwiedza syna wcześniaka w szpitalu. Jak widzi, co zrobiły z nim pielęgniarki, zalewa się łzami
  4. Burza po mocnych słowach Dziewulskiego o śmierci Woźniak-Staraka. Rodzinie zmarłego może być przykro
  5. Mały chłopiec odrabiał lekcje przy świetle ulicznych latarni. Zobaczył to mężczyzna z drugiego końca świata i natychmiast zareagował

Źródło: Onet

Następny artykuł