Od 8 do 10 czerwca w Nowym Jorku trwało posiedzenie członków ONZ. Obrady dotyczyły przyjęcia deklaracji, która miała normować sytuację homoseksualistów i narkomanów. Deklaracja ta miała pomóc w walce z epidemią HIV. Jak się okazuje, Polska wespół z Iranem, Rosją i Watykanem głosowała przeciw.

Sprzeciw tych krajów wywołał falę krytyki pod ich adresem. Szczególnie niekorzystnie o czwórce państw wypowiadali się aktywiści z organizacji zajmujących się prawami człowieka i walczących z AIDS i HIV.

Członek grupy HealthGap, która zajmuje się zwalczaniem HIV, Matthew Kavanagh przyznał, że starania Rosji, Iranu i Polski „zniechęcają go”.

„Nigdy nie osiągniemy celu, tak długo jak mężczyźni uprawiający seks z innymi mężczyznami są kryminalizowani i stygmatyzowani. Wtedy nie mogą i nie będą mieć dostępu do leczenia. Jestem zniechęcony wysiłkami krajów takich jak Rosja, Iran, Polska i kilka krajów Zatoki Perskiej” – mówi Kavanagh.

Z kolei Diederik Lohman z Humans Right Watch stwierdził, że na obradach zatriumfowały „kulturowe wrażliwości”, które pokonały naukowe dowody. Sam szczyt ONZ miał być też „sabotowany przez bigoterię”.

Sprawę tę skomentowano także na stronie stowarzyszenia Miłość nie wyklucza, które walczy w Polsce o legalizację związków osób jednopłciowych. Z treści posta dowiadujemy się m.in, że czterem krajom głosującym przeciw rezolucji przewodziła Rosja.

„Wielki sukces polskiej dyplomacji! Polska ręka w rękę z Rosją i Iranem. W trakcie szczytu ONZ poświęconego walce z pandemią HIV/AIDS, koalicja kilku państw, której przewodziła Rosja, doprowadziła do wykreślenia z końcowej rezolucji wezwania do dekryminalizacji stosunków homoseksualnych w krajach członkowskich. Poza Rosją były to Polska, Iran i kilka państw Zatoki Perskiej” – czytamy na stronie Miłość nie wyklucza.

Co ciekawe, polskie MSZ zaprzecza jakoby Polska miała głosować przeciw rezolucji ONZ. Według oficjalnego komunikatu ministerstwa, „Polska głosowała zgodnie z wypracowanym wspólnie unijnym stanowiskiem”. Według MSZ, Polska nie popierała Rosji ani Iranu.

„Polska brała aktywny udział w pracach nad deklaracją polityczną w zakresie przeciwdziałania HIV AIDS. Stanowisko Polski podczas negocjacji zostało uwzględnione w ramach wspólnego stanowiska unijnego. Polska na forum ONZ nie występowała w charakterze narodowym (indywidualnie) w sprawie przedmiotowej deklaracji” – czytamy w oświadczeniu biura prasowego MSZ.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!


źródło: gazeta.pl
pt

Zobacz również