Naukowcom z UW udało się dokończyć przełomowe badania trwające od 1980 roku. Licencje do wynalazku kupiły od razu dwa międzynarodowe koncerny farmaceutyczne. Zapłaciły za to ogromna sumę.

Doktor Robert Dwiliński nie kryje dumy z odkrycia. Zdaniem Dyrektora Ośrodka Transferu Technologii przy Uniwersytecie Warszawskim jest to kamień milowy medycyny.

– W opinii ekspertów z całego świata to jest odkrycie, które można porównywać z wynalazkiem zastosowania radu i promieniotwórczości w medycynie […] Początkowo odkrycie to nie zostało docenione, ale po czasie okazało się, że miało gigantyczne znaczenie. Podobnie jest z naszymi badaniami nad mRNA, to wynalazek na skalę światową – mówił dyrektor.

Opracowana przez polskich naukowców metoda zwiększa trwałość mRNA, które jest odpowiedzialne za przepisywanie informacji genetycznych na poszczególne białka. Dzięki odkryciu można sztucznie uruchomić w organizmie naturalne procesy zwalczania komórek rakowych. Do tej pory jedynym problemem żywotności mRNA, nie pozwalała na skuteczne przekazywanie informacji między komórkami.

W 2015 roku firma Sanofi zapłaciła za sublicencje na patent 300 mln dolarów. Dzięki temu może pracować nad konkretnymi lekami opartymi na odkryciu polskich naukowców. W tym roku koncern Roche dołożył 310 mln dolarów. Dzięki temu jest to największa komercjalizacja badań naukowych w historii Polski.

Na razie Polacy dostaną kilka procent z całej kwoty, ponieważ sprzedawcą sublicencji jest niemiecka firma BioNTech, która w 2010 roku zainwestowała w badania. Jednak po wprowadzeniu do obiegu konkretnych leków, konta polskich naukowców zasilą zdecydowanie większe pieniądze.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :

wk źródło: money.pl

...

Zobacz również