Według wyliczeń firmy doradczej Grant Thornton, w naszym kraju powstaje najwięcej prawa w całej Europie. Pod tym względem pozostałe kraje Europy zostawiamy daleko w tyle. Jeżeli dynamika, z jaką powstaje prawo w naszym kraju, się utrzyma, do końca roku ilość stron dokumentów z nowymi regulacjami będzie liczona w dziesiątkach tysięcy.

Tylko w III kwartale tego roku stworzono 7,8 tys. stron z nowym prawem. Eksperci z Grant Thornton zapowiadają, że jeżeli tempo produkcji regulacji się utrzyma także w IV kwartale, do końca 2016 roku powstanie w sumie 32 tys. stron maszynopisu. Będzie to także oznaczało wzrost o 6,6% względem 2015 roku, kiedy nowego prawa powstało 29 tys. stron.

Jest to kontynuacja trendu z lat 2012-2014, kiedy to Polska była zdecydowanym liderem pod względem produkcji prawa. Nasza legislatywa produkowała 56 razy więcej rozporządzeń, ustaw i innych prawnych jednostek o zasięgu ogólnokrajowy od stabilnej pod względem prawnym Szwecji. Wyprzedziliśmy także niestabilne Węgry, które stron z nowym prawem piszą dwa razy mniej od nas.

Oznacza to, że pod względem prawnym nasz kraj jest najbardziej niepewny i chwiejny. Taka nadprodukcja różnych regulacji doprowadza do zahamowania gospodarki. Przedsiębiorca, który chciałby być na bieżąco z prawem musiałby dziennie 4 godziny spędzać na czytaniu kolejnych stron przez rok.

źródło: niewygodneinfo.pl
pt

...

Zobacz również